Astronomické kalendárium AUGUST

Augustové dni čakajú až dve zatmenia – 21. augusta dôjde k úplnému zatmeniu Slnka, ktoré síce z našich končín nebude pozorovateľné, ale 7. augusta môžeme v Európe pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca.

Zatmenie Slnka v tomto mesiaci uvidia len obyvatelia Spojených štátov amerických. Zatmenie sa začína v ranných hodinách v severnej časti Tichého oceána a skončí sa poobede v Atlantickom oceáne. Najdlhšie potrvá v štáte Kentucky, a to presne 2 minúty 41 sekúnd. Ide o najočakávanejšie zatmenie druhej dekády 21. storočia, pretože prevažná väčšina pásu totality (pásma povrchu Zeme, z ktorého možno pozorovať úplné zatmenie Slnka, jeho šírka závisí od veľkosti Mesiaca a jeho vzdialenosti od Zeme a môže sa pohybovať od 112 do 270 km) prechádza cez dostupnú pevninu na miestach s vysokou pravdepodobnosťou jasného počasia. Podrobnejšie informácie môžete nájsť na stránke www.eclipsophile.com.

Čiastočné zatmenie mesiaca

Pre obyvateľov našich zemepisných šírok je však dôležitejšou udalosťou čiastočné zatmenie Mesiaca 7. augusta viditeľné z južnej a východnej Ázie, Európy, Afriky a Austrálie. Tento úkaz bude pozorovateľný päť hodín. Začiatok nastane v popoludňajších hodinách, ale ten bude pre nás nepozorovateľný. Sledovať však môžeme maximálnu fázu zatmenia v čase okolo 20:20 h. Celý úkaz doznie o 21:18 h. Tieň Zeme si budeme môcť všimnúť na južnej časti Mesiaca. Na lepšiu ilustráciu prikladáme obrázok čiastočného zatmenia Mesiaca očakávaného v auguste

Planéty na augustovej oblohe

Augustový Merkúr je pozorovateľný na skorej večernej oblohe tesne po západe Slnka nízko nad obzorom, ale len počas prvých dní v tomto mesiaci. Venuša hrá naďalej úlohu Zorničky – je pozorovateľná počas celého augusta v druhej polovici noci a v skorých ranných hodinách až do východu Slnka. Mars naďalej takmer kopíruje východy a západy Slnka, čím je pre nás nepozorovateľný. Jupiter zapadá každým dňom skôr, takže na jeho pozorovanie by sme mali využiť najmä prvé augustové večery. Saturn je pozorovateľný počas druhej polovice noci. Časovo najlepšie pozorova

cie možnosti nám tento mesiac ponúkne urána Neptún. Dňa 3. augusta bude Urán v zastávke a na oblohe sa počas ďalších nocí začne pohybovať opačným smerom. Neptún sa 10. augusta dostane do konjunkcie s Mesiacom, nájdeme ho 0,9° severne od Mesiaca. V zastávke bude 12. augusta aj Merkúr a 25. augusta aj Saturn. Počas 25. augusta sa bude aj Merkúr nachádzať v hornej konjunkcii so Slnkom.

Slabnúce kométy

Na oblohe je ešte vždy aktuálnou kométou c/2015 V2 Johnson, ktorá však naďalej slabne a svojou jasnosťou sa šplhá za ôsmu magnitúdu. Kométa c/2015 er61 (PanStArrS) dosahuje už deviatu magnitúdu.

Najznámejší meteorický roj

K augustovým nociam neodškriepiteľne patrí meteorický roj Perzeidy, ktoré sú samy osebe najznámejším a najobľúbenejší meteorickým rojom. Svoju popularitu si roj získal najmä tým, že je aktívny v lete a vďaka príjemným letným teplotám ho možno ľahko sledovať niekoľko nocí. Aktivita roja sa začína v polovici júla a končí sa v druhej polovici augusta. V tomto roku sa maximum predpokladá medzi 12. a 13. augustom. Početnosť sa odhaduje až nad 120 meteorov za hodinu. Materským telesom je kométa 109P/Swift-Tuttle objavená v roku 1862. Meno roja pochádza od súhvezdia Perzeus, ktoré je v tomto období pozorovateľné počas celej noci na severovýchodnom obzore, postupom noci vychádzajúcom čoraz vyššie nad východný obzor. Nie je nutné pozerať sa priamo do súhvezdia Perzeus, meteory prelietavajú po celej oblohe, ale vždy v smere od radiantu. Rýchlosť Perzeíd je pred vstupom do atmosféry Zeme až 59 kilometrov za sekundu, vďaka čomu sú meteory jasné a často za sebou zanechávajú výraznejšiu žiariacu stopu. Okrem Perzeíd na oblohe môžeme zazrieť aj meteory z rojov Kappa Cygnidy, Severné a Južné Delta Akvaridy.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.