Pohľad na zimnú oblohu nám ponúka niekoľko zaujímavostí. Charakteristické a dominantné súhvezdie Orión, jasné súhvezdie Býka, najjasnejšiu hviezdu Sírius či hviezdokopu Plejády. Najjasnejšie hviezdy nájdeme na juhu, kde vytvárajú asterizmus s názvom Zimné G.
Do skupiny Zimné G patria hviezdy Aldebaran, Capella, Castor a Pollux, Prokyón, Sírius, Rigel a Betelgeuse. V súhvezdí Býka nájdeme jeho najjasnejšiu hviezdu Aldebaran. V nadhlavníku žiari jasná hviezda Capella, na východ od nej nájdeme hviezdy Castor a Pollux patriace do súhvezdia Blížencov. Pod nimi sa nachádza hviezda Prokyón zo súhvedzia Malý pes či hviezda Sírius zo súhvezdia Veľký pes. Zimné G uzatvárajú dve najjasnejšie hviezdy zo súhvezdia Orión – Rigel a dožlta sfarbený Betelgeuse. K decembrovým astronomickým udalostiam patrí aj zimný slnovrat. Tento rok pripadá na 22. december o 5:22 h miestneho času. Vtedy bude naša planéta najbližšie pri Slnku.
Merkúr je pozorovateľný začiatkom decembra, no na konci mesiaca bude tak blízko pri Slnku, že bude nepozorovateľný. Zo súhvezdia Váhy sa 11. decembra presunie do Škorpióna a 15. decembra do súhvezdia Strelca. 25. decembra mu bude robiť spoločnosť Mesiac.
Venušu môžeme počas celého decembra vidieť ako Večernicu na oblohe po západe Slnka. Nájdeme ju v súhvezdí Strelca, 20. decembra sa presunie do súhvezdia Kozorožca. Mars môžeme vidieť na oblohe pred východom Slnka. Nájdeme ho v súhvezdí Váhy.
Jupiter je počas decembra takmer nepozorovateľný. Jedinou výnimkou sú prvé decembrové dni, kedy ho môžeme nájsť hneď, ako Slnko zapadne.
Saturn počas celého mesiaca uvidíme po západe Slnka, hoci času na jeho pozorovanie nám nezostáva veľa, keďže rýchlo zapadá.
Urán môžeme pozorovať zo začiatku mesiaca do skorých ranných hodín, na konci decembra zapadá za obzor o 2:09 h. Nájdeme ho v súhvezdí Barana.
Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu nájsť počas prvej polovice noci v súhvezdí Vodnára. Neptún zapadá o čosi skôr ako Urán.
Meteorické roje
Geminidy patria k najaktívnejším a najpravidelnejším meteorickým rojom. Spomedzi známych rojov najhlbšie prenikajú do zemskej atmosféry a aj ich hustota je najvyššia – 2 až 3 g/cm3. Zistili ju z ablácie (sublimácia, topenie, strhávanie častíc z povrchu telesa pohybujúceho sa vesmírnym priestorom pri prechode daným prostredím – atmosférou, v blízkosti hviezdy a podobne). Zaujímavosťou Geminíd bývajú zelenkavé meteory, bežné sú biele, modré a žlté. Ide o meteory strednej rýchlosti (so Zemou sa stretávajú pri rýchlosti 34,6 km/s). Radiant tohto roja nájdeme východne od hviezd Castor a Pollux v súhvezdí Blížencov, ktoré počas noci vystupuje vysoko nad južný obzor. Aktivita roja trvá približne od 7. do 17. decembra s maximom 14. decembra. Predpokladaná intenzita sa odhaduje počtom 120 meteorov za hodinu. December zakončuje meteorický roj Urzíd. Ide o málopočetný meteorický roj s maximom činnosti v noci z 21. na 22. decembra, kedy môžeme zaznamenať do 50 meteorov za hodinu vlietavajúcich do atmosféry rýchlosťou 33 km/s. Urzidy sú aktívne od 17. do 26. decembra a ich priemerná aktivita mimo maxima dosahuje 5 až 10 meteorov za hodinu. Radiantom roja je súhvezdie Malá medvedica a pôvodcom kométa 8P/Tuttle, objavená v roku 1790.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov