Meteorický roj Geminidy a Ursidy, zimný slnovrat, veľká konjunkcia Saturna a Jupitera – na to všetko sa môžeme tešiť tento mesiac. Obyvatelia Južnej Ameriky – Argentíny a Čile – si dokonca prilepšia o úplné zatmenie Slnka 14. decembra.
Všetkých ostatných nás čaká zimný slnovrat, ktorý nastane 21. decembra o 11:02 nášho času. Nastáva začiatok astronomickej zimy na severnej pologuli a leta na južnej. Južný pól Zeme bude naklonený k Slnku, ktoré dosiahne svoju najjužnejšiu polohu na oblohe a bude priamo nad obratníkom Kozorožca.
Pozorovateľnosť planét
Merkúr je počas prvej polovice decembra viditeľný tesne pred východom Slnka. Neskôr sa k Slnku priblíži natoľko, že sa pre nás stane nepozorovateľný a až koncom decembra sa začne presúvať na večernú oblohu. Nájdeme ho v súhvezdí Váh odkiaľ sa cez Hadonosa presunie do Strelca. Venuša je pozorovateľná počas celého mesiaca pred východom Slnka. Podobne ako Merkúr, aj ona putuje z Váh do súhvezdia Hadonosa. Mars, keďže vychádza v obedňajších hodinách, vidno ihneď po zotmení. Viditeľný je až do druhej v noci. Nachádza sa v súhvezdí Rýb. Jupiter – a nad ním Saturn – vidíme ihneď po zotmení. Neostávajú však veľmi dlho nad obzorom, zapadajú necelé dve hodiny po Slnku. Spoločne sídlia v súhvezdí Strelca, na záver mesiaca sa presunú do Kozorožca. Aj Urán môžeme pozorovať hneď po zotmení, počas prvej polovice mesiaca až do skorých ranných hodín, na jeho konci do pol tretej v noci. Nachádza sa v súhvezdí Barana. Neptún môžeme ďalekohľadom vidieť počas prvej polovice noci v súhvezdí Vodnára. Spočiatku zapadá pred polnocou, na záver decembra pred desiatou večer. Milovníkov oblohy isto zaujme veľká konjunkcia Saturna a Jupitera večer 21. decembra. Tieto planéty budú tak blízko pri sebe, že budú zdanlivo splývať do jedného bodu. Naposledy sa takáto udalosť na oblohe odohrala v roku 2000.
Decembrové roje meteorov
Známym decembrovým meteorickým rojom sú Geminidy, ktoré spolu s augustovými Perzeidami a januárovými Kvadrantidami patria k najaktívnejším meteorickým rojom v roku. Radiant Geminíd nájdeme východne od hviezd Kastor a Pollux v súhvezdí Blížencov. Aktivita roja trvá približne od 7. do 17. decembra s maximom v noci z 13. na 14. decembra. Dobrou správou je, že pozorovanie tento rok nebude rušiť Mesiac. Intenzita roja sa odhaduje na 120 meteorov za hodinu. Ich farba je rôznorodá: od zelenej cez bežnú bielu, modrú až po žltú. Prvé pozorovanie Geminíd bolo zaznamenané v roku 1862, vtedy išlo o slabý roj. Jeho intenzita však začala stúpať a koncom 20. storočia sa vyšplhala až na 100 meteorov za hodinu. Geminidy sú pomalé – 35 km/s – a veľmi jasné. Zo všetkých meteorických rojov prenikajú najhlbšie do zemskej atmosféry. Ich materským zdrojom je planétka Phaethon 3200 objavená družicou IRAS v roku 1983. Prevládajú predstavy, že planétka je vyhasnuté kometárne jadro. Jej obežná dráha pripomína dráhu komét – v perihéliu sa priblíži k Slnku na vzdialenosť 0,14 AU. Slnko obehne raz za 524 dní a môže sa dostať veľmi blízko k Zemi (v roku 2007 bola od nás vzdialená 18 miliónov kilometrov). K najtesnejšiemu priblíženiu dôjde v roku 2093 – len tri milióny kilometrov. December zakončuje o čosi menej výdatný meteorický roj Ursíd. Ide o málopočetný roj – priemerná aktivita mimo maxima dosahuje 5 až 10 meteorov za hodinu. Maximum pripadá na noc z 21. na 22. decembra s počtom do 50 meteorov vlietavajúcich do atmosféry rýchlosťou 33 km/s. Aktívne sú od 17. do 26. decembra. Ich radiantom je súhvezdie Malá medvedica a pôvodcom roja je kométa 8P/Tuttle objavená v roku 1790.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov