Posledný mesiac v roku december sľubuje každoročný výdatný meteorický roj, ktorý svojou aktivitou prevyšuje aj augustové Perzeidy. Vrcholí v strede mesiaca.
Na oblohe uvidíme jasnú planétu Jupiter a niekoľko krásnych planetárnych konjunkcií. Zimné súhvezdia nám zasa spestria ligotavé dlhé decembrové noci.
Zimné súhvezdia a zimný šesťuholník
Počas zimných mesiacov pozorujeme zaujímavú časť nočnej oblohy, hoci sa Mliečna cesta javí slabšia. To súvisí s tým, kam sa v rámci našej Galaxie dívame. V lete sa pozeráme priamo do jej centra, ktoré je najjasnejšou a často fotografovanou časťou. Naopak, v zime hľadíme smerom von do jej galaktických ramien. Najmä pre citlivé snímače modifikovaných fotoaparátov je aj v zimnom období plná krásnych a farebných objektov, zväčša vodíkových emisných hmlovín. Tie obklopujú napríklad súhvezdie Orión, ktoré je samo osebe mimoriadne fotogenické.
Naše oči skôr potešia jasné hviezdy, ktoré nápadne vytvárajú veľký obrazec – asterizmus nazývaný Zimný šesťuholník. Je kombináciou viacerých hviezd z rôznych súhvezdí. Sú to Aldebaran zo súhvezdia Býk, Capella z Povozníka, Pollux z Blížencov, Prokyón z Malého psa, Sírius z Veľkého psa a Rigel z bájneho lovca Orióna.
Jupiter v opozícii so Slnkom
Najväčšiu plynnú planétu v našej Slnečnej sústave Jupiter pozorujeme na nočnej oblohe ako jasný bodový objekt. V ďalekohľade si môžeme všimnúť aj jeho pásy oblačnosti či Veľkú červenú škvrnu, obrovskú búrku trvajúcu viac ako 200 rokov. V sobotu 7. decembra sa Jupiter ocitne v opozícii so Slnkom. To znamená, že bude na opačnej strane oblohy ako Slnko. V tomto období je zároveň aj najjasnejší. Nájdeme ho vysoko na oblohe v súhvezdí Býk, blízko pri známej hviezdokope Hyády. V ďalekohľade uvidíme aj spomínané detaily.
Rojenie meteorov z Blížencov
Každoročný meteorický roj prevyšujúci aj aktivitu slávnych Perzeíd vrcholí v noci z 13. na 14. decembra. Jeho radiant sa nachádza v súhvezdí Blíženci. Po ňom nesie aj svoj názov Geminidy. V tomto roku nebudú pozorovaniu priať podmienky, pretože bude na oblohe jasným svitom rušiť Mesiac takmer v splne. Napriek tomu sa oplatí pozorovať po celú noc, keďže toto súhvezdie vidíme takmer od začiatku až po koniec nocí. Tie jasnejšie meteory teda neprehliadneme.
Koncoročné konjunkcie
Rubriku astronomických úkazov a zaujímavých konjunkcií, teda blízkych planetárnych stretnutí s naším Mesiacom či inými známymi objektmi, zavŕšime v decembri hneď niekoľkonásobne. V dňoch 4. a 5. decembra sa tenučký kosáčik dorastajúceho Mesiaca ocitne v blízkosti jasnej planéty Venuše. Stane sa tak večer, na začiatku nocí nad juhozápadným obzorom.
V nedeľu 8. decembra sa Mesiac dostane do blízkosti prstencovej planéty Saturn, 13. decembra vo večerných hodinách doslova predstúpi pred hviezdokopu Plejády a 14. decembra zasa doputuje k planéte Jupiter. Poslednú tohtoročnú konjunkciu zavŕši ubúdajúci Mesiac s planétou Mars, a to večer nad východným obzorom.
Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých