Február, druhý a zároveň najkratší mesiac v roku, je predzvesťou pomalého, ale istého konca zimy. Nočnej oblohe dominuje planéta Jupiter, ktorá je veľmi jasná a nachádza sa vysoko nad obzorom.
Naskytne sa nám dokonalá príležitosť opäť vytiahnuť astronomický ďalekohľad a pozrieť sa na Jupiterove mesiace či pásy oblačnosti. Začiatkom nocí uvidíme zapadať zimné súhvezdia a nadránom zasa vychádzať už jarné.
Zimné aj jarné súhvezdia
Jedny z najzaujímavejších mesiacov pre pozorovateľov nočnej oblohy sú práve tie jarné a jesenné. Za jedinú noc je totiž možné uvidieť dve tváre oblohy. Inak tomu nebude ani vo februári, hoci tu ešte pripúšťame trvajúcu zimu a o jari zatiaľ môžeme iba snívať.
Začiatkom nocí sa môžeme zadívať na krásne súhvezdie bájneho lovca Orióna, ktorý postupne v priebehu nocí zmizne pod západným obzorom. Spolu s ním zapadne aj zimná časť Mliečnej cesty a na chvíľu v čase polnoci neuvidíme takmer nijakú časť našej Galaxie. Tá jarná vychádza nad obzor v skorých ranných hodinách pred svitaním. Všimnúť si tak môžeme napríklad ikonický Škorpión, ktorý sa údajne nikdy na oblohe s Oriónom nemal stretnúť. Toto tvrdenie skutočne na severnej pologuli platí. Nikdy v rovnaký čas neuvidíme obe súhvezdia súčasne na oblohe. Platí to však aj pre južnú hemisféru? Rozhodne nie. Tam si práve na jar môžeme vychutnať súhvezdia Orión aj Škorpión naraz na oblohe, hoci na opačných koncoch. Asi nie je nutné dodávať, že dávnych pozorovateľov na juhu tak sprevádzali úplne iné mýtické príbehy.
Jupiter po celý mesiac
Pre majiteľov astronomických ďalekohľadov vo februári nastane zaujímavá príležitosť pozorovať najväčšiu plynnú planétu našej Slnečnej sústavy. Pritom nie je nevyhnutný obrovský ďalekohľad. Už v malom poľovníckom triédri je možné pozorovať štyri tzv. Galileove mesiace, ktorými sú Európa, Ganymedes, Kalisto a Io.
Vo väčšom ďalekohľade však uvidíme aj pásy oblačnosti, ktoré sú na planéte Jupiter veľmi výrazné, alebo Veľkú červenú škvrnu, obrovskú búrku trvajúcu viac ako 300 rokov. Tú zo Zeme uvidíme iba ako malú červenkastú bodku, no v skutočnosti jej veľkosť presahuje veľkosť našej planéty. Jupiter na nočnej oblohe vyzerá ako jasná hviezda s magnitúdou približne -2,3 a pozorovať ho môžeme po súmraku, približne o osemnástej hodine, až kým nezapadne za obzor.
Začiatok zodiakálneho svetla
Hoci ideálne podmienky na pozorovanie zodiakálneho svetla nastanú až v marci, kedy si ho aj bližšie rozoberieme, nedočkavci môžu pri dobrých pozorovacích podmienkach a tmavých bezmesačných nociach ďaleko od miest skúsiť šťastie aj vo februári. Zodiakálne svetlo uvidíme po súmraku nad západným obzorom.
Zaujímavé konjunkcie
Ako každý mesiac aj vo februári uzatvára astronomické kalendárium rubrika o konjunkciách, teda zaujímavých priblíženiach nebeských telies. To prvé nastane 7. februára nadránom. Približne o šiestej hodine sa nad juhovýchodným obzorom stretne tenký kosáčik Mesiaca s jasnou zorničkou Venušou. Dňa 11. februára sa Mesiac ocitne na opačnej strane Slnka a uvidíme ho zapadať vo večerných hodinách neďaleko planéty Saturn. A 14. februára sa priblíži k planéte Jupiter.
Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých