Prvý mesiac v roku 2025 prináša zaujímavé úkazy. Každoročný meteorický roj Kvadrantidy vrcholí hneď začiatkom januára.
O čosi neskôr sa planéta Saturn ukryje za náš Mesiac. Na oblohe uvidíme jasný červený Mars a množstvo krásnych konjunkcií.
Obloha plná meteorov
Jeden z najaktívnejších meteorických rojov Kvadrantidy vrcholí v januári. Svoj názov nesie po už zaniknutom súhvezdí. Jeho radiant sa v súčasnosti nachádza v súhvezdí Pastier. Ten vychádza nad obzor vo večerných hodinách a takmer až do nadhlavníka sa dostane nadránom. V tomto roku budú pozorovaniu priať podmienky, na oblohe nebude rušiť Mesiac. Ten bude iba ako úzky kosáčik osvetľovať večernú oblohu po západe Slnka. Zapadne spolu s Venušou, s ktorou v noc maxima vytvoria nádhernú konjunkciu okolo 20. hodiny večer.
Materské teleso Kvadrantíd je planétka 2003 EH1 a svojou aktivitou sa radia medzi tri najaktívnejšie meteorické roje. O tom svedčí aj ZHR (zenitová hodinová frekvencia) 120 meteorov za hodinu. Ich skutočná aktivita však kolíše a môže sa líšiť. Nevýhodou je krátke maximum aktivity, ktoré vrcholí v noci z 3. na 4. januára. Pozorovať sa ich však oplatí po celú noc.
Saturn ukrytý za Mesiacom
Vo večerných hodinách 4. januára nastane úkaz, ktorý poteší pozorovateľov i fotografov. Planéta Saturn sa schová za Mesiac, ktorý ju prekryje. Úkaz nastane vo večerných hodinách po 18. hodine nad juhozápadným obzorom. Keďže oba objekty budú nízko nad horizontom, vytvoria krásne fotografické kompozície. Zákryt potrvá približne hodinu a ešte pred západom oboch objektov sa Saturn objaví na spodnej strane Mesiaca. Pozorovatelia v ďalekohľadoch uvidia aj prstence planéty.
Mars vysoko na oblohe
Po viac ako dvoch rokoch sa červená planéta Mars ocitne v opozícii so Slnkom. Bude blízko pri Zemi a na oblohe zažiari naozaj jasno. Najbližšie pri Zemi sa ocitne 12. januára a to na vzdialenosť necelých 100 miliónov kilometrov. Vtedy dosiahne magnitúdu až –1,4. Budeme ju môcť pozorovať aj z miest. Pri pohľade ďalekohľadom uvidíme aj niektoré detaily. Nachádzať sa bude vysoko v súhvezdí Blíženci. V utorok 14. januára sa k Marsu priblíži Mesiac a vytvoria veľmi blízku konjunkciu. V ďalekohľade by sme tak nadránom mohli zazrieť obe telesá Slnečnej sústavy.
Januárové konjunkcie
Štandardne zavŕšime rubriku astrokalendária dvoma či troma zaujímavými konjunkciami v mesiaci. Január 2025 si však pre nás pripravil omnoho viac stretnutí planét a nášho Mesiaca. Po celý mesiac na oblohe nájdeme jasné objekty ležiace blízko pri sebe. V dňoch 2., 3., 4. a 5. januára tak budú Venuša, Saturn a Mesiac vytvárať niekoľko pekných pohľadov na oblohu po západe Slnka. V piatok 10. januára Mesiac doputuje k Jupiteru. Od 13. do 25. januára sa Venuša ocitne blízko pri Saturne a pozorovať sa budú dať každý jasný večer nad západným obzorom. Nadránom 14. januára sa Mesiac dostane blízko k planéte Mars a v ďalekohľade by sme ich mohli uvidieť naraz.
Do roku 2025 vám prajeme jasné počasie a množstvo zážitkov pod nočnou oblohou!
Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých