Júlová obloha nám prináša veľké množstvo zaujímavostí. Úplné zatmenie Mesiaca 27. júla pozorovateľné z nášho územia, Zem v aféliu 4. júla či viacero konjunkcií Mesiaca s planétami.
K júlovej oblohe patrí súhvezdie Veľkej a Malej medvedice priamo uprostred oblohy. V nadhlavníku žiari jasná hviezda Vega, na západe Arcturus. Dvojité W súhvezdia Kasiopeje a súhvezdie Labute nájdeme na východe. Nízko nad južným obzorom môžeme vidieť súhvezdie Škorpióna, naľavo od neho Strelca, kde sa nachádza stred Galaxie.
Pozorovateľnosť planét
Merkúr je pozorovateľný tesne po západe Slnka nízko nad západným obzorom. Zo súhvezdia Raka sa 15. júla presunie do Leva.
Venušu môžeme vidieť počas celého júla na večernej oblohe po západe Slnka v súhvezdí Leva.
Mars nájdeme vynímať sa v súhvezdí Kozorožca. Je pozorovateľný v druhej polovici noci, a to od jedenástej hodiny večer až do východu Slnka.
Jupiter môžeme vidieť už od západu Slnka počas celého mesiaca. Prvé júlové dni zapadne za obzor pred druhou hodinou ráno, posledné noci pred polnocou. Nájdeme ho v súhvezdí Váhy.
Saturn je pozorovateľný počas celého júla takmer po celú noc. Vychádza o pol deviatej večer a zapadá o pol piatej ráno. Na konci mesiaca však zájde za obzor o dve hodiny skôr. Jeho júlovým sídlom je aj naďalej súhvezdie Strelca.
Urán môžeme pozorovať počas druhej polovice noci, a to v súhvezdí Barana. Spočiatku od jednej hodiny v noci, na záver júla vychádza už o jedenástej hodine večer. Podobne
Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť v druhej polovici noci v súhvezdí Vodnára.
Stretnutie Mesiaca s planétami
Na začiatku mesiaca hneď 1. júla nájdeme Mars vzdialený 5º južne od Mesiaca. O tri dni neskôr, 4. júla Mars vystrieda Neptún, ktorý nájdeme 3º severne. Stretnutia budú pokračovať 15. júla, keď sa Mesiac stretne s Merkúrom. Ten sa bude nachádzať 2º smerom na juh. Dňa 21. júla zasa nájdeme v spoločnosti Mesiaca Jupiter, vzdialený 5º južne. Záver júlových stretnutí planét s Mesiacom sa uskutoční 28. júla, a to stretnutím Marsu 7º južne od Mesiaca.
Júlové roje meteorov
K júlovým teplým nociam patria aj tri meteorické roje. Ide o Južné Delta Aquaridy, Alfa Kaprikornidy a známe Perzeidy. južné Delta aquaridy odštartujú svoju aktivitu 12. júla. Vyvrcholenie tohto roja nastáva v noci z 28. na 29. júla s frekvenciou približne 15 až 20 meteorov za hodinu. Blízky Mesiac však bude svojím svetlom blokovať jas meteorov. V prípade tohto roja ide o úlomky, ktoré na svojej ceste zanecháva za sebou kométa Marsden Kracht. Radiantom tohto roja je súhvezdie Vodnára, blízko jednej z najjasnejších hviezd tohto súhvezdia Delta Aquarii. alfa kaprikornidy začínajú svoju aktivitu 3. júla a končia 15. augusta. Maximum aktivity pripadá na noc z 30. na 31. júla. Priemerná frekvencia je v tomto prípade len 4 meteory za hodinu. Zaujímavosťou je, že meteory tohto roja sú veľmi pomalé – do zemskej atmosféry vnikajú rýchlosťou iba 23 km/s. Taktiež vynikajú svojou jasnosťou a vytvárajú tak pomalé farebné bolidy, ktoré zvyknú prejsť celou oblohou. A napokon najznámejšie Perzeidy sú výnimočné oveľa vyšším počtom. Ide o 60 meteorov za hodinu. Svoju aktivitu začínajú 17. júla a aktívne sú do 24. augusta, maximum pripadá na noc z 13. na 14. augusta. Roj Perzeíd tvoria pozostatky postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/Swift-Tuttle. Radiant zdroja sa nachádza v súhvezdí Perzea, ktoré v týchto dňoch môžeme pozorovať počas celej noci na severovýchodnom obzore.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov
Ilustrácia Marcela Pekarčíková