Astronomické kalendárium (júl 2024)

Júl je bezpochyby jedným z obľúbených mesiacov na pozorovanie nočnej oblohy. Prináša síce krátke noci, no s príjemnými teplotami.

Počas nich je možné voľným okom vidieť Mliečnu cestu a pomocou ďalekohľadu aj množstvo pekných objektov hlbokého vesmíru. Začiatkom mesiaca zbystrime pozornosť na možný výskyt nočných svietiacich oblakov a zaujímavé konjunkcie.

Striebristý pás na oblohe

Júl je skvelou príležitosťou pre pozorovateľov a fotografov, ktorí si chcú užiť pohľad na najjasnejšiu časť našej Galaxie. Bude sa totiž po celú noc tiahnuť naprieč oblohou – od súhvezdia Škorpión nad južným obzorom cez asterizmus Letný trojuholník priamo v nadhlavníku až po Perzea a Povozníka ráno nad severovýchodným obzorom. Voľným okom ju uvidíme ako kontrastný striebristý pás, pričom je možné pozorovať jej tmavé prachové hmloviny.
Bez ďalekohľadu uvidíme aj známu galaxiu M31 v súhvezdí Andromeda a pri troche šťastia a na tmavej oblohe aj galaxiu M33 v Trojuholníku. V súhvezdí Herkules žiari Veľká hviezdokopa M13. Ak máme po ruke ďalekohľad, možnosti sa nám značne rozšíria. Odporúčame nájsť si miesto s čo najtmavšou oblohou, napríklad v Poloninách, na Muránskej planine či vo Veľkej Fatre. Za bezmesačných nocí tam možno napočítať viac ako 3 000 hviezd.

Nočné svietiace oblaky

Medzi úkazy, ktoré pozorujeme na letnej oblohe, patria aj nočné svietiace oblaky (noctilucent clouds, NLC). Ľadové kryštáliky naviazané na čiastočky prachu aj z meteorických rojov vznikajú vysoko v zemskej atmosfére. Vo vrstve zvanej mezosféra sa vo výškach až 85 km tvoria tieto zaujímavé svetielkujúce oblaky. Hoci tak vyzerajú, v skutočnosti nesvietia vlastným svetlom, ale osvetľuje ich naša najbližšia hviezda. Vďaka tomu, že sú vysoko na oblohe, ich Slnko aj dlho po svojom západe nasvecuje a nočné svietiace oblaky tak žiaria nad severným obzorom vždy na prelome júna a júla.
V tomto roku sa neočakáva vysoká aktivita v dôsledku maxima slnečnej aktivity, ktoré vytvára nestabilné podmienky vysoko v atmosfére. Napriek tomu sa situáciu oplatí sledovať prostredníctvom rôznych webkamier, monitorov či vizuálnym pozorovaním severného obzoru počas súmraku a svitania. A to najmä vtedy, keď je Slnko 6 až 16 stupňov pod obzorom.

Mesiac stretne Saturn

Zaujímavá a fotogenická konjunkcia Mesiaca a Saturnu nastane 24. júla po 10. hodine večer. Nad východným obzorom bude v súhvezdí Vodnár náš najbližší vesmírny spolupútnik blízko pri planéte Saturn. Vo vzdialenosti necelého pol uhlového stupňa vyjdú tieto dva objekty nad obzor a postupne sa budú od seba v priebehu noci vzďaľovať. V ďalekohľade tak jedným pohľadom uvidíte nielen mesačné krátery, ale aj prstence Saturnu a jeho mesiace.

Zaujímavé konjunkcie

Rubriku zaujímavých konjunkcií otvorí stretnutie Mesiaca, Jupitera a Marsu s Plejádami začiatkom júla. Toto niekoľkonásobné stretnutie zaujímavých objektov si vychutnáme v dňoch 1. až 4. júla na rannej oblohe okolo 3. hodiny nad východným obzorom. Podobné zoskupenie nastane aj 31. júla nadránom.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.