Astronomické kalendárium (jún)

Počas júla sa Zem nachádza najďalej od Slnka. Presne 4. júla o 13:35 h je to 152 099 674 kilometrov. Na porovnanie: najbližšie k Slnku sa Zem nachádza v januári – tento rok to bolo 147 093 172 km.

V druhej polovici júla nebude oblohu rušiť svit Mesiaca. Mliečna cesta bude prechádzať priamo cez nadhlavník z juhu na sever, pričom galaktické centrum, a teda najjasnejší región sa bude nachádzať na juhu. Neďaleko jej centra budú jasne žiariť dve obrovské plynné planéty – Jupiter a Saturn. Nadránom nad východným obzorom uvidíme aj dočervena sfarbený Mars. Astronomická noc v našich končinách začína približne po 23. hodine a nerušene sa na oblohu budeme môcť pozerať až po astronomický úsvit približne o druhej ráno. Najlepší výhľad bude na miestach s tmavou oblohou, ako sú Orava, Muránska planina či naše dva parky tmavej oblohy – Veľká Fatra a Poloniny. Pri Kolonickom observatóriu, Park tmavej oblohy Poloniny, foto Tomáš Slovinský

Keď sa pozrieme na nočnú oblohu v tomto mesiaci, smerom na východ vidíme Kasiopeju a Labuť. Nad južným obzorom žiari hviezda Antares zo súhvezdia Škorpióna. Naša Galaxia – Mliečna cesta prechádza od južného obzoru nahor v smere na východ. Keď sa zadívame do súhvezdia Strelca, pozeráme sa zároveň do stredu našej Galaxie. Uprostred oblohy nájdeme Veľkú medvedicu a Malého medveďa.

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je na začiatku júla nepozorovateľný. V ďalších dňoch ho môžeme vidieť pred východom Slnka. Počas celého mesiaca zostáva v súhvezdí Blížencov. Venušu môžeme pozorovať v súhvezdí Býka ako Zorničku pred východom Slnka. Postupom dní vychádza čoraz skôr, a tak ju posledné júlové dni môžeme vidieť už od druhej hodiny v noci. Mars vychádza okolo polnoci, takže v druhej polovici noci bude dobre viditeľný. Nájdeme ho v súhvezdí Rýb, 9. júla sa presunie do Veľryby a 27. júla ho opäť nájdeme v Rybách.
Jupiter ponúka veľmi dobré pozorovacie možnosti už od pol desiatej večer na začiatku mesiaca, na jeho konci vychádza už o pol ôsmej večer. Nájdeme ho v súhvezdí Strelca. Podobne nám aj planéta Saturn prináša v tomto mesiaci dobré pozorovacie možnosti. Nájdeme ju v súhvezdí Strelca. Spočiatku od desiatej večer, na konci mesiaca vychádza ešte o dve hodiny skôr. Urán môžeme pozorovať v druhej polovici noci v súhvezdí Barana. Aj Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť v druhej polovici noci, a to v súhvezdí Vodnára.

Júlové roje meteorov

Nemenej zaujímavými astronomickými udalosťami sú tento mesiac tri meteorické roje. Prvý roj – Južné Delta Aquaridy začínajú svoju aktivitu 12. júla a končia 23. augusta. Vyvrcholenie, teda maximum tohto roja nastane v noci z 28. na 29. júla. Radiant – miesto, odkiaľ meteory zdanlivo vyletúvajú, sa nachádza v súhvezdí Vodnára, blízko jednej z najjasnejších hviezd tohto súhvezdia Delta Aquarii. Frekvencia je približne 15 meteorov za hodinu. Južné Delta Aquaridy sú úlomkami, ktoré na svojej ceste zanecháva za sebou kométa 96P/Machholz. Tá je súčasťou Marsdenovej a Krachtovej skupiny komét. Tieto kométy sa na svojej dráhe dostávajú extrémne blízko k Slnku, čo neraz vedie k ich úplnému vypareniu. Druhý meteorický roj sú Alfa Kaprikornidy. Tie začínajú svoju aktivitu 3. júla a končia 15. augusta. Maximum aktivity pripadá na noc z 30. na 31. júla. Priemerná frekvencia je v tomto prípade len štyri meteory za hodinu. Zaujímavosťou je, že meteory tohto roja sú veľmi pomalé: do zemskej atmosféry vnikajú rýchlosťou iba 23 km/s. Vynikajú aj svojou jasnosťou a vytvárajú tak pomalé farebné bolidy, ktoré zvyknú prejsť celou oblohou. Najznámejšie Perzeidy sú výnimočné oveľa väčším počtom meteorov – až 60 za hodinu. Na oblohe ich môžeme vidieť už 17. júla a aktívne sú až do 24. augusta. Maximum pripadá na noc z 13. na 14. augusta. Perzeidy sú rýchle jasné meteory. Do atmosféry Zeme vlietajú rýchlosťou až 59 km/s. Roj Perzeíd je tvorený pozostatkami postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/Swift-Tuttle. Radiant zdroja sa nachádza v súhvezdí Perzea, ktoré v týchto dňoch môžeme pozorovať počas celej noci na severovýchodnom obzore.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.