Nad severným obzorom je nápadné písmeno W, ktoré je charakteristické pre súhvezdie Kasiopeja. Medzi Kasiopejou a Polárkou nájdeme súhvezdie Cefeus. Jasná hviezda Capella svieti nízko nad severozápadným obzorom.
Lýra s hviezdou Vega vychádzajú na východe. Na nočnej oblohe dominuje aj hviezda Arcturus zo súhvezdia Pastiera či hviezda Spica v Panne. Na východ od Pastiera nájdeme Herkula s výraznou hviezdokopou M 13.
Pozorovateľnosť planét
Merkúr môžeme počas prvých dní tohto mesiaca vidieť pred východom Slnka. V polovici mesiaca sa pre nás stane nepozorovateľný a na konci mája sa presunie na večernú oblohu nad západný obzor. Zo súhvezdia Rýb sa 8. mája presunie do súhvezdia Barana a 19. mája vstúpi do súhvezdia Býka.
Venušu zaiste neprehliadneme na skorej rannej oblohe. Pozorovať ju môžeme pred východom Slnka. Nachádza sa v súhvezdí Vodnára. Odtiaľ sa 17. mája presunie do súhvezdia Barana.
Mars vychádza v ranných hodinách, takže ho môžeme vidieť na oblohe ihneď po západe Slnka. Nájdeme ho v súhvezdí Býka, od 17. mája v súhvezdí Blížencov. Pozorovateľný je do polnoci. Na konci mája zapadne o jedenástej večer.
Aj Jupiter môžeme vidieť počas druhej polovice noci. Každým dňom vychádza o čosi skôr, takže čas na jeho pozorovanie sa nám predlžuje. Nájdeme ho v súhvezdí Hadonosa, počas prvých májových nocí od pol dvanástej v noci, na konci mesiaca už od pol desiatej večer.
Aj Saturn je pozorovateľný v druhej polovici noci. Jeho sídlom zostáva súhvezdie Strelca. Vidieť ho môžeme v noci od pol druhej, na záver mája už od pol dvanástej.
Urán môžeme vidieť na skorej rannej oblohe. Nájdeme ho v súhvezdí Barana.
Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu taktiež vidieť pred východom Slnka. Nájdeme ho v súhvezdí Vodnára.
Meteorické roje
Májovým meteorickým rojom sú Eta Akvaridy. Patria k deviatim hlavným meteorickým rojom a ich rýchlosť dosahuje až 64 km/s. Radiant roja leží v blízkosti hviezdy Eta v súhvezdí Vodnára. Hodinová frekvencia tohto roja sa odhaduje na 30 meteorov za hodinu. Maximum pripadá na noc zo 6. na 7. mája. Podmienky na pozorovanie v roku 2019 sú veľmi dobré. V deň maxima je totiž Mesiac v nove. Eta Akvaridy sú v podobe prachu, drobných kamienkov a úlomkov pozostatkom Halleyho kométy. Prvé záznamy v čínskych, kórejských a japonských kronikách o ich pozorovaní pochádzajú z roku 401. V tom čase prechádzala dráha Halleyho kométy oveľa bližšie popri dráhe Zeme ako v súčasnosti. Roj je lepšie pozorovateľný z južnej (v maxime aktivity frekvencie do 30 meteorov za hodinu) ako zo severnej pologule (najviac do 10 meteorov za hodinu). Aktivita tohto roja sa začína už koncom apríla a potrvá do 28. mája.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.