Koniec zimy nám ohlasujú nielen príjemnejšie teploty, ale aj obloha a na nej sa vynárajúce jarné súhvezdia. Po západe Slnka sa tak môžeme kochať pohľadom na súhvezdie Býka na západe, Leva a Blížencov na juhu a na východe vychádzajúce hviezdy Spica a Arkturus.
O konci zimy svedčí aj jarná rovnodennosť, ktorá ohlasuje začiatok astronomickej jari. Tento okamih nastane 20. marca o 17:15 h. Pri rovnodennosti prechádza stred slnečného kotúča svetovým rovníkom a Slnko sa dostáva nad nebeský rovník. Na severnej pologuli sa začína astronomická jar, na južnej astronomická jeseň. Tá potrvá do júnového slnovratu, keď astronomickú jar vystrieda astronomické leto.
Slnečné lúče dopadajú počas jarnej rovnodennosti na rovníku kolmo na zemský povrch. Deň, na ktorý pripadá jarná rovnodennosť, sa mení – od 19. do 21. marca. V roku 2003 a 2007 to bol 21. marec, no tento deň sa znovu zopakuje až v roku 2101. V posledných dekádach tohto storočia bude jarná rovnodennosť pripadať na 19. marec. Tento rok však nastane 20. marca.
Pozorovateľnosť planét
Merkúr je v rámci marcových možností pozorovateľný najmä v strede mesiaca, tesne po západe Slnka nízko nad západným obzorom, keď je od Slnka najďalej. Prvé marcové dni, ako aj dni na konci mesiaca bude pri Slnku tak blízko, že pre nás bude nepozorovateľný. Nájdeme ho v súhvezdí Rýb. Venuša je pozorovateľná krátko po západe Slnka. Mars môžeme nájsť v súhvezdí Hadonosa, odkiaľ sa 12. marca presunie do súhvezdia Strelca. Pozorovateľný je v druhej polovici noci, a to od druhej rannej hodiny až do východu Slnka. Jupiter môžeme na oblohe vidieť už od jedenástej hodiny večer, neprehliadnuteľne sa vynímajúci v súhvezdí Váhy. Saturn sa čoraz viac vzďaľuje od Slnka, každým dňom je teda pozorovateľný o čosi dlhšie – na začiatku marca od pol štvrtej ráno, na jeho konci už o hodinu skôr. Urán, naopak, môžeme pozorovať len do deviatej hodiny večer. Jeho domovským súhvezdím naďalej ostávajú Ryby. Neptún pre nás zostáva tento mesiac nepozorovateľný.
Stretnutia Mesiaca
Prvé marcové stretnutie nastane 10. marca, vtedy si budeme môcť vychutnať v tesnej blízkosti Mars a Mesiac (3º od seba). O deň neskôr Mars vystrieda Saturn, a to len vo vzdialenosti 1,5º. V dňoch 18. a 19. marca Mesiac presviští popod Venušu a Merkúr. Tie budú počas týchto dní takisto veľmi blízko pri sebe a deliť ich budú len 4º. Azda najzaujímavejšie stretnutie nás čaká na záver – 29. marca sa bude Venuša nachádzať len 0,1º od Uránu. Veľmi peknými kompozíciami oblohy tak pre oko, ako aj pre fotoaparát sú aj stretnutia Mesiaca s hviezdami. Ako príklad uveďme hviezdu Regulus v súhvezdí Leva len 2º od Mesiaca 1. marca a hviezdu Aldebaran v súhvezdí Býka 22. marca taktiež 2º od Mesiaca alebo znovu sa opakujúce stretnutie hviezdy Regulus a Mesiaca 28. marca.
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov