Marec okrem jari prináša mimoriadne zaujímavé dianie na nočnej, ale tentoraz aj na dennej oblohe.
Čakajú nás pekné planetárne stretnutie, polotieňové zatmenie Mesiaca, jasné zodiakálne svetlo na západe a čiastočné zatmenie Slnka koncom marca.
Planéty na oblohe
Začiatkom mesiaca budeme môcť na oblohe pozorovať jasnú planétu Venušu, ktorú bude v priebehu niekoľkých večerov sprevádzať o niečo slabší Merkúr. Od 1. dňa v mesiaci ich uvidíme nad západným obzorom po západe Slnka. Hneď v prvé dni sa k nim pridá aj tenučký kosáčik Mesiaca a tieto tri objekty našej Slnečnej sústavy tak vytvoria množstvo krásnych pohľadov. Po 15. marci bude Merkúr veľmi slabý a na oblohe už uvidíme iba Venušu. Okrem iného bude žiariť aj jasný Jupiter v súhvezdí Býk a do oranžova sfarbený Mars v Blížencoch.
Polotieňové zatmenie Mesiaca
V piatok 14. marca nastane spln. Tento však bude o čosi iný. Nadránom pred západom Mesiaca si všimnite jeho stmavnutý okraj. Môže za to tzv. polotieňové zatmenie Mesiaca, ktoré budeme môcť z nášho územia pozorovať. Inde vo svete však nastane úplné zatmenie Mesiaca. Nad Severnou a Južnou Amerikou Mesiac plne vstúpi do zemského tieňa, výrazne stmavne a sfarbí sa do oranžova. Najbližšie úplné zatmenie Mesiaca viditeľné zo Slovenska nás čaká už v septembri 2025. To marcové bude iba polotieňové, no objektívy zvedavých fotografov určite poteší aj to. Ľavý okraj mesačného disku pri jeho západe mierne stmavne.
Zodiakálne svetlo a protisvit
Každoročne na jar a na jeseň z našich končín pozorujeme zodiakálne svetlo. Jeho výskyt a pôvod sme už v minulosti podrobne rozoberali. Vzniká pri odraze slnečného svetla na čiastočkách prachu v našej Slnečnej sústave. V období rovnodennosti ho vidíme najlepšie. Tá nastane vo štvrtok 20. marca. Zodiakálne svetlo nesie svoj názov po súhvezdiach zverokruhu. V marci ho vídame nad západným obzorom počas súmraku a na začiatku nocí. Vyzerá ako jasný svetelný kužeľ na oblohe.
Na opačnej strane sa nachádza mierne zjasnený bod vznikajúci spätným rozptylom svetla, tzv. protisvit. Ten je však očami pozorovateľný iba za dobrých podmienok. Odporúčame sa preto vydať do čo najtmavších oblastí Slovenska, parkov tmavej oblohy. V druhej polovici marca, keď Mesiac svojím jasným svitom nebude rušiť na oblohe, ho odtiaľ môžeme pozorovať i vyfotografovať.
Čiastočné zatmenie Slnka
V sobotu 29. marca nastane úkaz, pre ktorý sa oplatí sledovať dennú, a nie nočnú oblohu. Po viac ako roku uvidíme slnečný disk, z ktorého bude časť prekrytá Mesiacom. Úkaz sa odohrá na poludnie, keď bude Slnko vysoko na oblohe. Pozorovatelia na západnom Slovensku uvidia o niečo väčšie prekrytie, približne 12 %. Na východnom Slovensku to bude sotva 8 %.
Úkaz je v prípade priaznivého počasia veľmi dobre pozorovateľný, no nezabúdajte predovšetkým na adekvátnu ochranu zraku. Pri pozeraní sa do Slnka potrebujeme špeciálny solárny filter, nie slnečné okuliare. Pozorovanie ďalekohľadom nechajte radšej na profesionálov a zastavte sa na niektorom zo slovenských popularizačných pracovísk – hvezdární a planetárií, kde sa podobné úkazy pozorujú.
Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých