Astronomické kalendárium (november 2024)

November nebýva z astronomického hľadiska výnimočným mesiacom. Na nočnej oblohe pozorujeme zimné súhvezdia a občas nejaký meteor. V tomto roku však prinesie aj nejednu zaujímavú konjunkciu a superspln.

Hoci je november jesenným mesiacom, na nočnej oblohe sa už pomaly, ale isto začína zozimievať.

Zimná nočná obloha

Na začiatku nocí uvidíme zapadať Letný trojuholník a vychádzať zimné súhvezdia. Približne uprostred nocí sa vyskytne niekoľko príležitostí pozorovať aj príťažlivé objekty hlbokého vesmíru, napríklad galaxiu M31 v súhvezdí Andromeda či M33 v Trojuholníku. Obe sú viditeľné aj voľným okom, hoci druhá spomínaná len obťažne a za ideálnych podmienok. V novembri budú dostatočne vysoko na oblohe, aby ich nerušilo ani prípadné svetelné znečistenie. Fotograficky ich zachytíte relatívne jednoducho.

Zopár meteorov

Rôzne meteorické roje pozorujeme počas celého roku. Najznámejšie z nich sú augustové Perzeidy, decembrové Geminidy či januárové Kvadrantidy, ktoré produkujú niekoľko desiatok meteorov za hodinu. V súčasnosti poznáme aj oveľa menej aktívne meteorické roje, ktoré síce nevzbudzujú pozornosť širokej verejnosti, no nadšených pozorovateľov a fotografov občas vedia odmeniť aj jasnejším meteorom, prípadne bolidom.
V novembri stojí za zmienku meteorický roj Tauridy. Ten sa delí na dve vetvy. Materskými telesami sú kométa 2P/Encke a asteroid 2004 TG10. Hoci má každá vetva rozdielnu dobu aktivity, ich spoločné maximum vychádza na 4. novembra, kedy môžeme očakávať až 10 meteorov za hodinu. Mesiac nebude na oblohe rušiť svojím svitom, pretože bude iba krátko po nove a zapadne ešte počas súmraku.
Fotograficky obľúbená disciplína nie je taká zložitá. Vezmite si teplé oblečenie, pevný statív a širokouhlý objektív, ktorý namierte napríklad priamo do súhvezdia Býk. Okrem meteorov zachytíte aj Zimný šesťuholník, Plejády či Hyády. Nezabudnite si však ohrievač objektívu, ktorý budete v chladnom období určite potrebovať.

Superspln

Superspln neznačí nijakú astronomickú udalosť, no je používaný pre výraz veľkého Mesiaca v perigeu. Spln v novembri nastane 15. dňa v mesiaci o 22.29 h. Fotograficky bude zaujímavý najmä 16. novembra nadránom pri jeho západe a neskôr večer pri jeho východe. Môžete sa pokúsiť zachytiť farby mesačného disku meniace sa s jeho výškou nad obzorom. Superspln sa veľkostne javí len o trochu väčší. Mesiac sa zdá väčší vplyvom optickej ilúzie, keď sa nachádza nízko nad obzorom.

Zaujímavé konjunkcie

Hoci november nepraje mimoriadnym astronomickým úkazom, vychutnať si budeme môcť hneď niekoľko pekných stretnutí planét našej Slnečnej sústavy s Mesiacom. Výhodou býva, že sa takéto konjunkcie dajú pozorovať aj z miest znečistených svetlom, keďže sú objekty dostatočne jasné a často sa nachádzajú na oblohe počas súmraku či svitania. Za zmienku stojí stretnutie Mesiaca a Venuše 4. a 5. novembra večer. V nedeľu 10. novembra bude Mesiac sprevádzať Saturn, 17. novembra Jupiter a 20. v mesiaci zasa Mars.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.