To, že prichádza zima, môžeme vidieť aj na novembrovej nočnej oblohe. Zimné súhvezdia Orión a Býk vychádzajú na východnom obzore a na západe zapadá Vodnár s Kozorožcom.
Otvorená hviezdokopa Plejády v súhvezdí Býka je krásna voľným okom aj v ďalekohľade. Mliečna cesta prechádza nad našimi hlavami od východu na západ.
Pozorovateľnosť planét
Merkúr je počas tohto mesiaca pozorovateľný pred východom Slnka nízko nad juhozápadným obzorom. Nájdeme ho v súhvezdí Panny, odkiaľ sa presunie do Váh. Venuša sa dá rovnako pozorovať pred východom Slnka. Podobne ako Merkúr, aj ona putuje z Panny do súhvezdia Váh. Mars môžeme pozorovať v skorých ranných hodinách až do východu Slnka. Nájdeme ho v súhvezdí Rýb. Jupiter je naďalej viditeľný po západe Slnka, ale čas na jeho pozorovanie je čoraz kratší. Nájdeme ho v súhvezdí Strelca. Saturn môžeme pozorovať počas celého novembra krátko po západe Slnka. Vychádza v predpoludňajších hodinách a zapadá po ôsmej hodine večer, na konci mesiaca o dve hodiny skôr. Jeho sídlom je aj naďalej súhvezdie Strelec.
Urán môžeme vidieť počas celej noci do skorých ranných hodín v súhvezdí Barana. Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu pozorovať počas prvej polovice noci v súhvezdí Vodnára. Neptún zapadá o čosi skôr ako Urán. Počas prvých novembrových nocí opol druhej v noci, na konci mesiaca už o pol dvanástej v noci.
Novembrové roje meteorov
Leonidy sú meteorickým rojom tohto mesiaca. Aktívne začínajú byť 6. novembra, vrcholia 17. a končia sa 30. novembra. Za dobrých pozorovacích podmienok bude možné vidieť za hodinu asi 15 meteorov. Tento roj má husté stredné vlákno – preto sa 50 % meteorov objaví v priebehu 24 hodín okolo maxima. Jeho pomenovanie je podľa súhvezdia Leva, kde sa nachádza radiant – miesto, odkiaľ meteory zdanlivo vylietavajú. Výnimočnosťou však je, že Leonidy vedia produkovať veľmi jasné bolidy, čo je spôsobené aj veľkou vstupnou rýchlosťou do atmosféry (okolo 71 km/s). Materskou kométou roja je kométa 55P/ Tempel-Tuttle, objavená v roku 1865. Táto kométa sa k Slnku vracia každých 33 rokov. Jej ďalší návrat sa očakáva v roku 2031.
Prúd meteoroidov, ktorý spôsobuje tento meteorický roj, je teda rozprestretý pozdĺž dráhy kométy, ale nemá všade rovnakú hustotu – keď Zem prechádza takýmto zhustením, pozorujeme dážď meteorov. A práve nimi je tento roj známy. Veľmi výdatný dážď Leoníd bol pozorovaný v novembri roku 1833, keď bolo zaznamenaných viac ako 46 000 meteorov za hodinu. V roku 1966 bolo počas 20 minút pozorovaných až 100-tisíc meteorov. Vtedy sa tiež pomocou radarových pozorovaní zistilo, že priemer prúdu Leoníd je približne 35-tisíc kilometrov. Meteorický dážď však doposiaľ nie je predpovedaný pri nasledujúcich dvoch návratoch kométy do perihélia, a tak vysoká aktivita bude najskôr až koncom tohto tisícročia.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov