Októbrovú nočnú oblohu zdobí galaxia Mliečna cesta tiahnuca sa od jedného obzoru k druhému. Na severovýchode vychádza súhvezdie Býk ako jasný náznak blížiacej sa zimy. Tú naznačuje aj letný trojuholník – Vega, Deneb, Altair – sklonený k západnému obzoru.
V súhvezdí Býka môžeme pozorovať Plejády (M45), ktoré krásne vyniknú aj v triédri. V Andromede, pri súhvezdí Pegasa, môžeme pozorovať špirálovú galaxiu M31, ktorú za jasnej a tmavej noci vidíme aj voľným okom.
Pozorovateľnosť planét
Merkúr je tento mesiac najlepšie pozorovateľný po západe Slnka nízko nad západným obzorom, a to počas celého mesiaca. Zo súhvezdia Panny sa 10. októbra presunie do súhvezdia Váh.
Venušu môžeme vidieť počas októbra na večernej oblohe po západe Slnka v súhvezdí Panny, 15. októbra sa tiež presunie do súhvezdia Váh.
Mars môžeme vidieť pred východom Slnka nízko nad obzorom. Nájdeme ho v súhvezdí Panny.
Jupiter je naďalej pozorovateľný po západe Slnka v súhvezdí Hadonosa. Prvé októbrové noci zapadne za obzor po deviatej večer, posledné noci už o pol siedmej popoludní. Čas na jeho pozorovanie sa nám teda každým dňom kráti.
Saturn môžeme vidieť počas celého októbra v prvej polovici noci. Vychádza už v popoludňajších hodinách a zapadá o jedenástej večer, na konci mesiaca o dve hodiny skôr. Jeho sídlom je aj naďalej súhvezdie Strelca.
Urán môžeme pozorovať počas celej noci, a to v súhvezdí Barana.
Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť počas celej noci v súhvezdí Vodnára až do skorých ranných hodín. Neptún zapadá o čosi skôr ako Urán. Počas prvých októbrových nocí pred piatou hodinou ráno, na konci mesiaca už o druhej v noci.
Októbrové roje meteorov
K októbrovým udalostiam na oblohe patria aj dva meteorické roje. Ide o Drakonidy a Orionidy. Drakonidy, niekedy nazývané aj Giacobinidy, sú aktívne od 6. do 10. októbra. Maximum tohto roja pripadá na noc z 8. na 9. októbra. Predpovedaná produkcia roja sa tento rok odhaduje na 10 meteorov za hodinu. Ide o roj s variabilnou frekvenciou. Zaujímavosťou je, že v rokoch 2011 a 2012 sa toto číslo vyšplhalo na 300 meteorov za hodinu. Prachové častice roja sú pozostatkom kométy 21P/Giacobini-Zinner objavenej v roku 1900.
Jeden obeh okolo Slnka trvá tejto kométe 6,6 roka. Malé prachové čiastočky sa stretávajú so zemskou atmosférou pri rýchlosti 21 kilometrov za sekundu. Radiant roja nájdete v súhvezdí Draka. Orionidy sú aktívne o čosi dlhšie ako Drakonidy, od 2. októbra do 7. novembra. Maximum aktivity dosiahne tento roj v noci z 21. na 22. októbra. Jeho aktivita dosiahne 20 meteorov za hodinu. Častice roja majú stretávaciu rýchlosť s atmosférou Zeme 66 kilometrov za sekundu. Materským telesom je kométa 1P/Halley, rovnako ako v prípade májového roja Eta Akvaríd. Tejto kométe trvá jeden obeh okolo Slnka 76 rokov. Najbližšie k Zemi bude v roku 2061. Názov roja naznačuje, že radiant nájdeme v blízkosti súhvezdia Orion, ktoré vychádza na oblohu v druhej polovici októbra už pred polnocou.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov