Október každý rok prináša striedanie letnej a zimnej nočnej oblohy, zodiakálne svetlo, protisvit vysoko na oblohe či meteorický roj Orionidy, no tentoraz i nádejnú kométu Tsuchinshan-ATLAS a superspln.
Začiatkom mesiaca je posledná šanca zamerať pozornosť na zapadajúcu letnú oblohu s jasnou Mliečnou cestou.
Striedanie letnej a zimnej oblohy
Pre tých, ktorí vydržia bdieť po celú noc, sa na nočnej oblohe naskytne hneď niekoľko zaujímavostí. V priebehu nocí vystúpi vysoko nad obzor protisvit, ktorý sa nachádza presne oproti polohe Slnka. Je veľmi slabý, preto ho uvidíme iba z tmavých miest za dobrých podmienok. Nadránom vychádzajú zimné súhvezdia, ikonický Orión a slabšia, zimná časť Mliečnej cesty, našej domovskej Galaxie.
Pred východom Slnka, na konci astronomickej noci, sa nad východným obzorom objaví jasný kužeľ svetla tiahnuci sa naprieč oblohou. Ide o prirodzené svetlo v našej Slnečnej sústave, ktoré sa nazýva zodiakálne svetlo, keďže prechádza súhvezdiami zverokruhu. Mikročiastočky prachu sú osvetlené Slnkom a na oblohe vytvárajú kužeľ pripomínajúci reflektory svietiace do oblohy. Všetky spomínané objekty sú mimoriadne zaujímavé i fotograficky. Ak máte poruke fotoaparát, využite ho.
Kométa Tsuchinshan-ATLAS
Ako sme už naznačovali v septembrovom astrokalendáriu, na oblohe sa črtá zaujímavá udalosť. Má ňou byť kométa s názvom C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Prvotné výpočty predpovedali jasnosť na úrovni známej kométy Neowise z roku 2020. Neskoršie predpovede naznačovali pokles jasnosti spôsobený rozpadom kometárneho jadra, čo sa neskôr vyvrátilo. Vo chvíli tvorby článku kométa vyzerá nádejne a v októbri by sme ju mohli vidieť hneď začiatkom mesiaca nad východným obzorom pred východom Slnka. Neskôr, v priebehu mesiaca sa dostane na večernú oblohu nad západný obzor. Pre viac aktuálnych informácií odporúčame sledovať rôzne astronomické stránky a skupiny poskytujúce upozornenia.
Superspln
Supersplnom neoznačujeme žiadnu oficiálnu astronomickú udalosť. Je to neodborný názov pomenúvajúci spln, ktorý sa javí uhlovo väčší. Mesiac sa vtedy nachádza v perigeu, blízko pri Zemi. Takýto východ Mesiaca v supersplne nastane 17. októbra po 17. hodine večer. K najväčšiemu priblíženiu dôjde o 2.47 LSEČ a Mesiac bude od Zeme vzdialený približne 357 000 km. Veľkostne bude vyzerať len o málo väčší. Najväčší rozdiel môže predstavovať nanajvýš 15 % celkovej veľkosti. Mesiac sa nám väčšinou zdá väčší vplyvom optickej ilúzie, keď sa nachádza nízko nad obzorom a my ho zrakom porovnávame s okolitým terénom.
Meteorický roj Orionidy
Každoročný známy roj Orionidy, za ktorým stojí ešte známejšia Halleyho kométa, vrcholí v noci z 21. na 22. októbra. Jeho aktivita býva slabá, no občas prinesie aj niekoľko jasných zábleskov, tzv. bolidov. Uvidieť tak budeme môcť len jasnejšie meteory, a to prevažne nadránom, keď radiant v súhvezdí Orión vystúpi vyššie nad juhovýchodný obzor.
Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých