Väčšina z nás si pamätá len málo alebo žiadne zo zážitkov z detstva, keď mal menej ako dva roky. Táto forma straty pamäti známa ako detská amnézia označuje zdanlivo úplnú stratu spomienok vytvorených počas raného života. Neurológovia z Trinity College Dublin skúmali, ako ju ovplyvňujú formy autizmu.
Imunitná reakcia matky na infekciu počas tehotenstva môže prispievať k vzniku autizmu u ľudí aj pri myšiach. Podľa vedcov tento zmenený stav mozgu zabraňuje aj bežnej strate spomienok vytvorených v detstve. Umelo vyvolaný zápal bez infekcie v tele myšej matky počas gravidity pôsobí ako ochrana pred stratou vývojovej pamäti v ranom veku tým, že ovplyvňuje fungovanie špecializovaných pamäťových buniek (engramov) v mozgu.
Spomienky, ktoré sa zabúdajú od detstva, sa dajú trvalo obnoviť, ak sa v dospelosti aktivujú správne engramy. Detská amnézia zrejme vyplýva z nedostatočného vyhľadávania, keďže spomienky z raného detstva sú uložené v mozgu, ale nie je možné sa k nim dostať pomocou prirodzeného vybavovania. Zdá sa, že trajektórie raného vývoja nášho mozgu ovplyvňujú, čo si pamätáme alebo zabúdame. Dúfame, že sa nám podarí podrobne preskúmať, ako vývoj ovplyvňuje ukladanie a obnovovanie spomienok z raného detstva, čo by mohlo mať množstvo dosahov na vzdelávanie aj medicínu, uviedla vedúca výskumu Sarah Powerová.
Zo stránky Medical Xpress spracovala BP