AVA testuje protilátky

Jednou z prvých úloh hygienikov a lekárov pri šírení epidemických či pandemických chorôb je zistiť stupeň rozšírenia infikovanosti populácie.

V podstate to znamená, že treba čo najrýchlejšie otestovať čo najväčší počet obyvateľov – to poskytne istý obraz o miestach s najväčšou koncentráciou nakazených ľudí. Aj terajšiu celosvetovú pandémiu covidu-19 pomáha aspoň sčasti takpovediac udržať na uzde masívne testovanie s cieľom odhaliť čo najviac ohnísk smrtiacej nákazy. Na testovanie môže slúžiť niekoľko typov testov, ktoré majú rôznu presnosť (v zmysle má-nemá pacient nákazu) i rôznu výpovednú hodnotu. Vo viacerých svetových výskumných laboratóriách sa vyvíjajú ďalšie metódy a k nim priradené testovacie prístroje na testovanie prítomnosti protilátok. Novú diagnostickú platformu predstavil nedávno vedecký tím švédskej Linnaeus University, ktorá nesie latinskú verziu mena významného prírodovedca, lekára, entomológa a zakladateľa taxonómie (systematického roztriedenia rastlín a živočíchov) Carla Linného.
Nový test vyvinul tím univerzity v spolupráci s bioanalytickou spoločnosťou Attana. V porovnaní s doterajšími binárnymi (áno-nie) protilátkovými testami umožňuje nová diagnostická platforma, nazvaná AVA (Attana Virus Analytics), vykonávať rýchle testy poskytujúce podrobnejšie informácie o tom, ako náš imunitný systém reaguje na covid-19 a iné typy vírusov a baktérií. Vedecký tím už vykonal testy, pri ktorých analýzou séra, plazmy aj kompletnej krvnej vzorky zisťoval imunitnú reakciu testovaných osôb na napadnutie vírusom SARS-Cov-2 a baktériou Clostridium tetani vyvolávajúcou tetanus. Údaje o kvantite a kvalite protilátok vo vzorke odobratej v určitom časovom okamihu možno porovnávať s údajmi zo vzoriek odobratých neskôr, čím možno získať profil vývoja imunity vyšetrovanej osoby. Platforma AVA ponúka laboratóriám aj možnosť s vysokou presnosťou validovať už existujúce výsledky testov. Našou víziou je vyvinúť všeobecnú diagnostickú platformu, ktorá nebude mať relevantné využitie len počas terajšej pandémie, ale bude mať v budúcnosti širšie využitie, povedal šéf firmy Attana Teodor Aastrup.

RM, foto Attana

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.