Červený zoznam ohrozených druhov je najkomplexnejším zdrojom informácií na svete poskytujúci údaje o stave rizika vyhynutia zvierat či vymiznutia húb a rastlinných druhov z našej planéty. Zoznam, ktorý v tomto roku oslavuje 60 rokov od vzniku, sa pravidelne každé dva roky aktualizuje a pomáha pri identifikácii kľúčových lokalít a biotopov vyžadujúcich intenzívnu ochranu.
Podobne ako barometer meria atmosférický tlak a pri správnej interpretácii nám pomáha pripraviť sa na nepriaznivé poveternostné podmienky, tak Červený zoznam IUCN (International union for conservation of nature, Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných druhov) meria tlaky pôsobiace na jednotlivé druhy. Zoznam sa využíva na usmerňovanie ochranných opatrení, ktoré majú pomáhať predchádzať vymiznutiu jednotlivých druhov. To je aj dôvod, prečo sa Červený zoznam IUCN často označuje ako barometer života.
Svetový deň zvierat
Počas dlhého vývoja života na našej planéte sa už stratilo zo zemského povrchu množstvo rastlín a živočíchov. Zmizli ešte skôr, ako sme sa objavili my, ľudia. Nedokázali sa prispôsobiť rýchlo sa meniacim podmienkam, rôznym zmenám klímy a prostredia alebo sa ubrániť novým predátorom. Keď sa však objavil človek, najnebezpečnejší predátor, a začal ničiť životné prostredie okolo seba, loviť zvieratá ako potravu aj zo zábavy a upravovať okolie na svoj obraz, mnohé druhy doslova zmizli a upadli do zabudnutia. Aj z toho dôvodu sa úsilie o ochranu prírody časom zintenzívňovalo.
V marci 1925 zorganizoval v Berlíne Heinrich Zimmermann (1887 – 1942), spisovateľ, aktivista v oblasti ochrany zvierat a zároveň vydavateľ časopisu Človek a pes (Mensch und Hund), prvý Svetový deň zvierat. Jeho cieľom bolo poukázať na dôležitosť ochrany a dobrého zaobchádzania so zvieratami. Spočiatku nemal celosvetovo veľký úspech a jediné krajiny, ktoré tento sviatok oslavovali tiež, boli Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko a Československo. No po tom, čo každoročne túto udalosť propagoval, bol napokon 8. mája 1931 na medzinárodnej konferencii organizácií venujúcich sa ochrane zvierat vo Florencii návrh H. Zimmermanna úspešný a 4. október oficiálne vyhlásili za Svetový deň zvierat (World Animal Day). Cieľom Svetového dňa zvierat je zvyšovať povedomie a zlepšovať životné podmienky zvierat na celom svete prostredníctvom vzdelávania a zapájania jednotlivcov, skupín a organizácií, ktoré sa starajú o hospodárske, domáce aj voľne žijúce zvieratá. Napriek tomu však pokračuje strata druhov, biotopov aj celých ekosystémov, čo ohrozuje existenciu života na Zemi vrátane nás ľudí.
Červený zoznam
V roku 1948 bola založená Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných druhov a v súčasnosti je to najväčšia a najrôznorodejšia organizácia týkajúca sa životného prostredia. Využíva poznatky a zdroje viac než 1 400 členských organizácií a 16 000 odborníkov z približne 160 krajín sveta. Vďaka tomu sa IUCN stala globálnou autoritou v oblasti ochrany prírody. Poskytuje neutrálny priestor, v ktorom môžu vlády, mimovládne organizácie, vedci, podniky, miestne komunity, organizácie pôvodného obyvateľstva a iní spolupracovať pri riešení environmentálnych výzev.
Na svete existuje osem miliónov živočíšnych a rastlinných druhov a všetky majú nezastupiteľnú úlohu v ekosystémoch sveta. Pre zachovanie zdravých ekosystémov je kľúčová biodiverzita, teda rozmanitosť foriem života na Zemi. V súčasnosti až miliónu druhov hrozí vyhynutie. Dôvodom je najmä strata a degradácia biotopov, ale aj znečistenie, zmena klímy či invázne nepôvodné druhy. Preto nielen zvieratá, ale aj huby či rastliny potrebujú ochranu. Z toho dôvodu IUCN vypracovala v roku 1964 Červený zoznam, ktorý na začiatku obsahoval údaje o 211 druhoch cicavcov a 312 druhoch vtákov. Spočiatku mal upozorniť na kritickú situáciu ohrozených druhov živočíchov, neskôr sa začal vzťahovať na všetky druhy zvierat, rastlín a húb bez rozdielu.
R
Viac informácií nájdete na www.iucnredlist.org.