Bezdrôtová technika hrá v súčasnom svete kľúčovú úlohu. V nasledujúcich piatich rokoch bude nevyhnutná na rozvoj iných nových a rodiacich sa technológií v oblastiach, ako sú robotika, drony, autonómne autá či lekárske prístroje.
Analytici americkej výskumnej a poradenskej spoločnosti Gartner okrem iného aj v oblasti IT vybrali desať technických trendov v bezdrôtovej oblasti, ktorým by podnikoví architekti a vedúci pracovníci zodpovední za inovácie mali venovať osobitnú pozornosť.
1. Wi-fi. Do roku 2024 zostane pre domácnosti a kancelárie Wi-Fi primárnou vysokorýchlostnou technikou. Dôležité sú však nové úlohy a využitie Wi-Fi napríklad v radarových systémoch alebo ako súčasť dvojfaktorového overovania.
2. 5G mobilné siete. Prvé sa budú dávať do prevádzky počas tohto a budúceho roku, plného nasadenia sa však dočkáme v priebehu približne piatich až ôsmich rokov. V niektorých situáciách pôjde o techniku doplňujúcu Wi-Fi, pretože je praktickejšia a efektívnejšia na pokrytie väčších lokalít, ako sú letiská, prístavy, terminály a továrne.
3. Bezdrôtové V2X technológie pre vozidlá (Vehicle to everything). Klasické aj autonómne autá budú musieť komunikovať medzi sebou aj s okolitou dopravnou infraštruktúrou. To umožnia práve V2X bezdrôtové systémy. V2X môžu ponúknuť aj rad ďalších služieb v oblasti bezpečnosti, navigácie a infotainmentu.
4. Bezdrôtové napájanie na väčšiu vzdialenosť. Nevyhnutnosť umiestniť prístroj presným spôsobom na presné miesto na bezdrôtovej nabíjačke je len o niečo pohodlnejšie než klasické pripojenie kábla. No niekoľko nových techník umožňuje nabíjanie zariadenia na vzdialenosť až jedného metra alebo cez silnejšiu prekážku, ako je napríklad doska stola. Bude tak možné zmeniť spôsob návrhu pracovísk či obytných priestorov.
5. Siete LPWA (Low-Power-Wide-Area). Siete LPWA zaisťujú menej náročné dátové prenosy pre IoT zariadenia s cieľom znížiť ich spotrebu a výrazne predĺžiť životnosť batérie. Obvykle pokrývajú rozsiahle oblasti. Medzi v súčasnosti bežne používané technológie patria NB-IoT, LTE-M, Lora a Sigfox.
6. Bezdrôtové zmysly. Absorpciu či odraz bezdrôtových signálov možno využiť nasnímanie, detekciu a meranie. Bezdrôtové senzory nachádzajú uplatnenie napríklad pri interiérových radaroch pre drony a roboty. Virtuálni asistenti môžu radar využiť napríklad na zlepšenie identifikácie v situácii, keď s nimi hovorí viacero osôb v jednej miestnosti. Systémy obsahujúce bezdrôtové zmysly budú integrované do najrôznejších zariadení – od lekárskych diagnostických prístrojov až po rozpoznávanie predmetov a interakciu v inteligentnej domácnosti.
7. Rozšírené bezdrôtové sledovanie polohy. Kľúčovým trendom vo svete bezdrôtových technológií je schopnosť bezdrôtových komunikačných systémov určiť polohu zariadení, ktoré sú k nim pripojené. Sledovanie polohy s presnosťou na jeden meter by malo byť súčasťou budúcich revízií štandardu 5G. Úplné a zásadné využitie je presné určenie polohy robotov a dronov pohybujúcich sa v interiéroch.
8. Milimetrové vlny. Pracujú na frekvenciách 30 – 300 GHz s vlnami s dĺžkou 1 až 10 mm. Tieto techniky možno využiť pri bezdrôtových systémoch, ako sú Wi-Fi či 5G pre vysokorýchlostný prenos na krátku vzdialenosť (napríklad prehrávanie 4K a 8K videa).
9. Siete so spätným rozptylom (backscatter networking). Ide o techniku, ktorá umožňuje odosielanie údajov s veľmi malou spotrebou energie, čo je ideálne najmä pre veľmi malé zariadenia.
10. Softvérovo definované rádio (Sdr). SDR presúva väčšinu funkcií spracovania signálu zo špecializovaných čipov (čipsetov) do softvéru. Takto môže bezdrôtový modul podporovať oveľa väčšiu škálu frekvencií a protokolov. Nejde o novú techniku, ale analytici Gartneru očakávajú, že SDR sa stane populárnejšie s nástupom nových protokolov.
BP
Foto Pixabay