Bioboty na scéne

Inžinieri sa snažia vytvoriť roboty napodobňujúce život, so syntetickými materiálmi je však nemožné dosiahnuť napríklad komplexné funkcie ruky. Existuje bod, kde nás technológia obmedzuje, poznamenal inžinier Anand Mishra z Cornellovej univerzity. Živé tkanivo si vyvinulo spôsoby, ako skúmať prostredie – vidieť svetlo, cítiť teplo, vôňu a chuť potravy. A. Mishra sa preto pokúša vytvoriť roboty pomocou húb.

Ilustrácia zobrazuje podanie ruky medzi robotom a rukou z trávy
Ilustrácia istockphoto.com/ismagilov

Mycéliá sú štruktúry, ktoré tunelujú pôdu a rozpoznávajú svetlo, teplo a chemikálie. Vedci vypestovali mycéliá priamo do elektród pripojených k robotom. Huby komunikovali s robotmi pomocou elektrických signálov nazývaných akčné potenciály, podobných impulzom srdcových a nervových buniek. Mycéliá produkovali signály, ktoré nútili bioboty chodiť a kotúľať sa. Keď sa mycélium osvietilo ultrafialovým svetlom, vydalo silnejšie impulzy. Tie zmenili chôdzu robotov a roboty tak reagovali na prostredie.
Zmyslové schopnosti biobotov by mohli pomáhať napríklad v poľnohospodárstve. Budúce roboty hríby by mohli na poliach testovať stav pôdy a ďalšie podmienky. Iní vedci zatiaľ vyvíjajú umelé listy na využitie statickej elektriny vytváranej vetrom. Huby môžu pomôcť robotom lepšie komunikovať so svetom, schopnosti rastlín by mohli pomôcť zariadeniam lepšie v ňom prežiť.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.