Inžinieri sa snažia vytvoriť roboty napodobňujúce život, so syntetickými materiálmi je však nemožné dosiahnuť napríklad komplexné funkcie ruky. Existuje bod, kde nás technológia obmedzuje, poznamenal inžinier Anand Mishra z Cornellovej univerzity. Živé tkanivo si vyvinulo spôsoby, ako skúmať prostredie – vidieť svetlo, cítiť teplo, vôňu a chuť potravy. A. Mishra sa preto pokúša vytvoriť roboty pomocou húb.

Mycéliá sú štruktúry, ktoré tunelujú pôdu a rozpoznávajú svetlo, teplo a chemikálie. Vedci vypestovali mycéliá priamo do elektród pripojených k robotom. Huby komunikovali s robotmi pomocou elektrických signálov nazývaných akčné potenciály, podobných impulzom srdcových a nervových buniek. Mycéliá produkovali signály, ktoré nútili bioboty chodiť a kotúľať sa. Keď sa mycélium osvietilo ultrafialovým svetlom, vydalo silnejšie impulzy. Tie zmenili chôdzu robotov a roboty tak reagovali na prostredie.
Zmyslové schopnosti biobotov by mohli pomáhať napríklad v poľnohospodárstve. Budúce roboty hríby by mohli na poliach testovať stav pôdy a ďalšie podmienky. Iní vedci zatiaľ vyvíjajú umelé listy na využitie statickej elektriny vytváranej vetrom. Huby môžu pomôcť robotom lepšie komunikovať so svetom, schopnosti rastlín by mohli pomôcť zariadeniam lepšie v ňom prežiť.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP