Monitoring biopásov ukázal, že tieto územia priťahujú nielen vzácne a ohrozené opeľovače, ale aj predátory škodcov, akými sú vošky.
Voľne žijúce opeľovače sú nenahraditeľnou súčasťou prírody (pozri Quark 10/2024), ale v uplynulých rokoch vedci zaznamenávajú ich pokles predovšetkým v súvislosti s intenzifikáciou poľnohospodárstva. Od minulého roku máme už aj na Slovensku novú poľnohospodársku politiku, ktorej súčasťou sú dobrovoľné ekoschémy. Ich cieľom je zvrátiť alebo aspoň zastaviť nepriaznivý trend biodiverzity. Voľne žijúce opeľovače sú často nedoceňované, no podľa najnovšej štúdie sú zodpovedné za polovicu všetkých návštev na kvetoch kultúrnych plodín, uviedol Marek Semelbauer z Ústavu zoológie SAV, v. v. i.
Vedci z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., a Katedry biológie Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave uskutočnili v minulom roku monitoring hmyzu na biopásoch. Výskum prebiehal v období od apríla do septembra na 15 biopásoch v rámci siedmich fariem západného Slovenska, pričom celková dĺžka sledovaných biopásov presiahla 10 kilometrov. Výskumníci zároveň vykonali kontrolu aj na priľahlých poliach. Z viac ako 13 000 jedincov bolo na poliach zaznamenaných len 6 %. Najväčšie rozdiely vo výskyte hmyzu boli zaznamenané v mesiacoch máj a jún, keď početnosť hmyzu na biopásoch prevyšovala polia až 40-násobne. Najvyššiu početnosť a druhovú diverzitu zaznamenali odborníci podľa očakávania na kvitnúcich biopásoch, priblížil zoológ.
Mimoriadne zaujímavé boli pozorovania viacerých ohrozených druhov hmyzu. Zoológovia zaznamenali až 11 druhov čmeľov, čo je takmer tretina slovenskej fauny. Najvzácnejší z nich je čmeľ machový (Bombus muscorum), ktorý je viazaný na nížinné podmáčané lúky. Na európskej úrovni ide o ohrozený druh, v susednom Česku a Maďarsku je kriticky ohrozený.
Pre poľnohospodárov môže byť významným prínosom skutočnosť, že biopásy priťahujú nielen opeľovače, ale aj predátory škodcov, akými sú vošky. Medzi dravcami boli najviac zastúpené niektoré pestrice, zlatoočky, vážky, kobylky a osy, uzatvára zistenia M. Semelbauer.
Na základe tlačovej správy Slovenskej akadémie vied pripravila R