Bioplast nie je neškodný

Aj plasty vyrobené z trstinového cukru ohrozujú životné prostredie. Vedci z Göteborskej univerzity zistili, že ostriež mení svoje správanie, keď je vystavený tzv. bioplastu.

Ostriež zelenkastý, foto wikipédia/Christa Rohrbach, CC BY-SA 2.0

Tradičný plast na báze fosílnej ropy doslova zaplavil Zem a mikroplasty sa nachádzajú vo všetkých živých organizmoch. To vedie k hľadaniu náhrad, ktoré sa rýchlejšie rozkladajú. Jednou z možností sú biopolyméry na báze trstinového cukru. Najrozšírenejším bioplastom je poly-L-laktid (PLA), ktorý sa používa v 3D tlačiarňach, textíliách, obaloch na potraviny či jednorazových príboroch.
Doktorandka Azora König Kardgarová z Göteborskej univerzity zistila, že správanie malých ostriežov vystavených bioplastom v krmive sa zmenilo. Pri stretnutí s inými ostriežmi reagovali búrlivejšie ako zvyčajne. Mali tiež zníženú pohyblivosť, zmenila sa aj ich schopnosť vytvárať húfy a ich reakcie na blízke nebezpečenstvo.
Ryby šesť mesiacov kŕmili krmivom obsahujúcim 2 % PLA, čo je podobná koncentrácia ako v prípade bežného petrochemického plastu používaného v predchádzajúcich štúdiách. Niečo v plaste z PLA spôsobuje zmeny v rybách, aj keď zatiaľ nevieme čo. Vidíme, že PLA nie je pre ryby neškodný, preto by sa nemal predávať ako ekologická náhrada bežného plastu. Mal by sa považovať za jeho ekvivalent, uviedla A. Kardgarová.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.