Mesiace plné plánovania, príprav a nadšeného očakávania sa konečne premieňajú na skutočnosť – prvé Inteligentné laboratóriá v slovenských knižniciach otvárajú svoje brány. Čo ešte donedávna vyzeralo ako ambiciózna vízia, sa už stáva realitou: knižnice sa menia na inovatívne centrá kreativity a vzdelávania, kde sa knižná kultúra stretáva s najnovšími technológiami.
Po predstavení koncepcie Inteligentných laboratórií v januárovom vydaní Quarku prinášame prehľad noviniek, ktoré predstavujú významné míľniky na ceste k popularizácii vedy a techniky pre deti a mládež v slovenských regiónoch. Zriaďovanie siete SmartLabov v slovenských knižniciach sa totiž dostalo do ďalšej vzrušujúcej etapy: vybavenie laboratórií bolo už doručené do všetkých 50 knižníc, úvodné školenia knihovníkov sú úspešne za nami a to znamená jediné – knižnice sú pripravené privítať prvých návštevníkov v ich nových kreatívno-vzdelávacích priestoroch.

Dvere tvorivosti otvorené
Rozvoziť vybavenie do všetkých 50 knižníc bola skutočná výzva, ale výsledok stojí za to. Laboratóriá sú vybavené najmodernejšími technológiami, ktoré otvárajú dvere do sveta výroby a tvorivosti – od 3D tlačiarní, rezacích plotrov a termolisov až po sublimačné tlačiarne. Okrem toho SmartLaby ponúkajú inovatívne pomôcky na zábavné a interaktívne učenie programovania a robotiky, ako sú Mboty, Ozoboty, Micro:bity a Lego Education Spike Prime. A nezabúdame ani na umenie v rámci STEAM vzdelávania, ktoré reprezentujú pyrografické stanice. Samozrejmosťou je aj dostatočný počet notebookov na rôzne vzdelávacie aktivity. To všetko môžete nájsť vo svojej miestnej knižnici.
Úvodné školenia
Úspešne sme ukončili aj prvé úvodné školenia pre knihovníkov k využívaniu základného vybavenia, o ktorých hovoria nasledovné čísla: 4 týždne intenzívnych školení v jednotlivých krajoch, 144 zúčastnených knihovníkov a 50 zapojených knižníc. Počas školení sa knihovníci naučili pracovať so základným vybavením SmartLabov a získali cenné zručnosti v oblasti 3D modelovania v softvéri Tinkercad, prípravy 3D modelov na tlač v Prusa Slicer a obsluhy 3D tlačiarne, používania rezacieho plotra a softvérov Inkscape a DragonCut na tvorbu dizajnov, grafík, nálepiek či šablón, práce s termolisom na tepelný prenos obrázkov na rôzne predmety ako šálky, poháre, textil či puzzle a vypaľovania do dreva pomocou pyrografických staníc.
Slávnostné otvorenie…
Kedy sa tieto jedinečné priestory, v ktorých sa spája kreativita a technológie, otvoria verejnosti? Každá knižnica je jedinečná, a preto sa aj tempo otvorenia líši. Niektoré knižnice ešte dolaďujú svoje priestory, ďalšie potrebujú dostatok času na oboznámenie sa s vybavením a prípravu podujatí, iné už rovno odštartovali prvé workshopy vo svojich existujúcich kreatívnych dielňach. Tešíme sa aj na slávnostné otvorenia, ktoré si niektoré knižnice naplánovali – prvou z nich bola Zemplínska knižnica v Trebišove, ktorá SmartLab otvorila za účasti vzácnych hostí. Do kalendárov si však môžete zapísať máj 2025 – v tomto mesiaci budú už všetky knižnice pripravené, aby mohli začať realizovať prvé podujatia a poskytovať služby používateľom.
… a budúcnosť knižníc
A čo všetko sa chystá do budúcna? Keďže úvodné školenia boli zamerané na základné vybavenie laboratórií, môžeme zatiaľ prezradiť, že sa pripravuje druhé kolo školení knihovníkov. To bude tentoraz venované programovateľnému minipočítaču BBC micro:bit, hravým robotom pre tých najmenších Ozobotom a populárnej stavebnici Lego Education Spike Prime. Portfólio vzdelávacích podujatí SmartLabov sa tak rozšíri o atraktívne podujatia zamerané na programovanie, robotiku a AI.
Budovanie Inteligentných laboratórií je realizované v rámci opatrenia Podporovanie rozvoja inteligentných laboratórií v knižniciach. Opatrenie je súčasťou Akčného plánu Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030, ktorej autorom je Výskumná a inovačná autorita Úradu vlády SR. Viac informácií o realizácii opatrenia a aktuality nájdete na webe smartlab.cvtisr.sk.
Vedecká knižnica CVTI SR