Medúzy používajú pulzujúci pohyb a zvyčajne plávajú rýchlosťou asi dva centimetre za sekundu. Zrejme však majú schopnosť pohybovať sa rýchlejšie, ale nerobia to, pretože im to nijako výraznejšie nepomáha pri získavaní koristi.
Keďže medúz je hojne, prišli vedci zo Stanfordovej univerzity a Caltechu s nápadom využiť medúzy na prieskum a snímanie oceánov. Preto sa rozhodli vylepšiť medúzy malou protetikou, niečím na spôsob kardiostimulátora, čo by týmto živočíchom umožnilo plávať rýchlejšie a efektívnejšie ako obvykle. Aktívne zariadenie má priemer asi dva centimetre, voľne sa vznáša vo vode a k telu medúzy je pripnuté vodivým drôtikom z organického materiálu. Prístroj pomocou elektrických impulzov ovplyvňuje rytmus, ktorým medúza pláva vpred a pohybuje chápadlami, takže sa jej rýchlosť zvýši 2- až 3-násobne. Hoci medúzy plávali až trikrát rýchlejšie, ako je ich obvyklé tempo, spotrebovali oproti normálu len dvojnásobok kyslíka.
Na radosť ochrancov prírody strojček medúzam nijako neškodí. Medúza síce nemá mozog ani klasické receptory bolesti, ale v prípade stresu vylučuje špeciálny hlien. Pri tomto experimente sa však nepozorovala nijaká takáto sekrécia. Po odstránení protézy sa medúza vrátila k normálnemu plávaniu.
Keď dokážeme nájsť spôsob, ako nasmerovať tieto medúzy a ako ich vybaviť senzormi na sledovanie vecí, ako sú teplota oceánov, slanosť, hladina kyslíka a podobne, mohli by sme vytvoriť globálnu sieť výskumníkov oceánov, nádejajú sa vedci v článku v Science Advances.
Zo stránky Science Advances spracovala BP