Hosťom januárovej Vedy v CENTRE bude Róbert Sabo z Ústavu informatiky SAV, v. v. i., ktorý sa vo svojej prednáške bude zaoberať sociálnym robotom ako spoločníkom s diagnostickými schopnosťami.
Súčasná technológia nám uľahčuje bežné činnosti tým, že poslúcha naše hlasové povely. Na to, aby stroj mohol komunikovať s človekom, používa rozpoznávanie a syntézu reči. Vďaka tomu prečíta emócie, ba dokonca diagnostikuje ochorenie. Ako prebieha komunikácia medzi človekom a sociálnym robotom? Aké sú kroky od rozpoznania reči až po syntézu reči? Ako vie robot identifikovať emócie a stres v hlase a ako sa učí hovoriť s emóciou? Odpovede na tieto otázky sa dozviete vo Vede v CENTRE vo štvrtok 25. januára 2024 o 17.00 h v CVTI SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave. Súčasťou prednášky bude experimentálne testovanie sociálneho robota na vykonávanie úloh využívaných pri diagnostike osôb s kognitívnymi poruchami alebo s demenciou. Prednáška sa bude zároveň streamovať a záznam z nej bude neskôr dostupný na YouTube CVTI SR. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 24. januára 2024 na e-mail ncpvat@cvtisr.sk.
Najprirodzenejšou formou komunikácie medzi ľuďmi je reč. Nejde však iba o suchú výmenu informácií. Podľa hlasu vieme zistiť, akú má človek náladu, vieme vyhodnotiť situáciu a tomu prispôsobiť dikciu našej reči, prípadne do nej vložiť emóciu. Aby sme takýmto prirodzeným spôsobom mohli komunikovať s počítačom – robotom, vedci sa snažia do robotov implementovať aj tieto vlastnosti. Hlavným cieľom je, aby roboty ľuďom pomáhali. Ako sa dajú v prospech človeka využiť veľké jazykové modely, ako je napríklad ChatGPT? Jednou z možností je naprogramovať sociálne roboty, aby s osobami vykonávali testy zacielené na zistenie kognitívnych porúch, a to sa vedcom z oddelenia analýzy a syntézy reči Ústavu informatiky SAV, v. v. i., aj podarilo. V prednáške sa dozviete viac o tom, ako reč robota robia vedci prirodzenejšou alebo ako roboty analýzou rečového prejavu zisťujú u človeka prítomnosť Alzheimerovej alebo Parkinsonovej choroby.
Mgr. Róbert Sabo, PhD., je vedeckým pracovníkom Ústavu informatiky Slovenskej akadémie vied, v. v. i. Získal magisterský titul v odbore slovenský jazyk a literatúra na Univerzite Komenského v Bratislave a doktorský titul obhájil v oblasti počítačovej lingvistiky na Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Odborne pôsobí v oblasti lingvistiky a fonetiky, vo výskume prozódie, vytváraní rečových korpusov, výskume expresívnej reči a v komunikácii človeka so strojom. Je autorom a spoluautorom niekoľkých aplikácií a viac ako 40 vedeckých prác v oblasti spracovania reči a počítačovej lingvistiky.