O hrozbe umelej inteligencie (UI) sa popísalo už veľa. A možno nie úplne tak, akoby sa malo – ľudia si ju bežne predstavujú ako revolúciu, keď stroje povstanú proti ľuďom a neľútostne sa s nami porátajú. V takejto podobe sa im hrozba zdá absurdná, a tak túto tému hodia za hlavu.
Nick Bostrom, oxfordský filozof švédskeho pôvodu a zakladajúci riaditeľ Future of Humanity Institute, popísal kuriózny scenár. Predstavte si umelú inteligenciu, ktorej zadáte úlohu vyrobiť čo najviac spiniek. Ona si najprv zistí, ako to spraviť čo najlepšie, začne navrhovať spinkové fabriky, optimalizovať produkciu a zrazu, v snahe získať ďalší materiál, vyhubí tie dvojnohé bytosti, ktoré jej zavadzajú na planéte. Ako povedal americký výskumník v oblasti umelej inteligencie a teórie rozhodovania Eliezer Yudkowsky: UI vás nemiluje a ani proti vám nič nemá, no ste tvorení z atómov, ktoré by ona vedela použiť aj lepšie.
Človek a umelá inteligencia
Bostromov argument pomaly môžeme prestať používať a nahradiť ho reálnym príkladom. Keď dostali algoritmy YouTubu za úlohu maximalizovať čas, ktorý ľudia strávia pozeraním videí, viedli k častejšiemu zobrazovaniu extrémistického obsahu. Podobne algoritmy sociálnych sietí maximalizujú aktivitu používateľov zobrazovaním radikalizujúceho obsahu. Chceli sme spinky, dostali sme nenávisť.
Posledné týždne sa ľudia kochajú nad schopnosťami umelej inteligencie ChatGPT od OpenAI. Môžete klásť otázky a dávať povely, napíše vám esej o vplyve prvej svetovej vojny na matematiku, rapový text o moriakoch či kondolenčnú správu. A hoci rozoznáte, že to nepísal človek, nemá to od ľudského výtvoru ďaleko.
UI už dokáže viac než len odhaľovať vzory a spracovávať veľké množstvo údajov. Programuje, píše, skladá, nedávno vyhrala súťaž digitálnych obrázkov. Najsilnejší sa momentálne ukazuje tandem človek a UI. Človek dá zadanie, UI spracuje návrh a človek ho potom znovu upravuje a dokončí. Je možné, že tam, kde v súčasnosti pracujú traja grafici, bude o niekoľko rokov pracovať iba jeden spolu s UI.
Šťastie praje pripraveným
Skúsme spraviť niečo iné, ako máme vo zvyku, a na túto zmenu sa pripraviť, respektíve s ňou aspoň držať krok. Keď som si robil prieskum na Instagrame, ľudia sa prevažne vyjadrili tak, že ju vnímajú, ale nijako nezmenili svoje plány, návyky či predstavy o svojej práci. UI vo veľkom zmení to, ako pracujeme, a je na nás, či ju využijeme vo svoj prospech, alebo sa necháme vytlačiť.
Umelá inteligencia zároveň zmení fungovanie mnohých inštitúcií. Ďalšia generácia uvedeného modelu je podľa predbežných správ schopná plnohodnotne spraviť americké štátne skúšky. Takže je pomerne isté, že okrem zmien na trhu práce nás čakajú aj zmeny vo vzdelávaní. Znovu to však môžeme brať ako výzvu sústrediť sa na to podstatné.
Pravdepodobne nám v dohľadnej dobe nehrozí technologická singularita, pri ktorej by stroje získali božské schopnosti – aj keď by so mnou pár ľudí nesúhlasilo – no v mnohých oblastiach nás čakajú zmeny porovnateľné s objavom počítača. Je na nás, aby sme ich len nesledovali z pozície opravárov písacích strojov.
Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space.