Vedci z Centra pre výskum dynamiky biosystémov ústavu RIKEN v Japonsku pod vedením Saa Kana Yoo objavili dosiaľ neznámy typ bunkovej smrti. Ten podľa nich hrá úlohu v metabolizme čriev. Podobne ako koža, aj bunky, ktoré tvoria črevá, neustále odumierajú a sú nahrádzané novými. Tento proces, nazývaný obrat (turnover), pomáha udržiavať rovnováhu medzi rastom a obnovou tkaniva.
Starnúce či poškodené bunky odumierajú prostredníctvom procesu nazývaného apoptóza alebo programovaná bunková smrť. Nový výskum však odhalil ďalší typ bunkovej smrti, zrejme špecifický pre črevá. Vedci skúmali enzým ANCE v tele ovocnej mušky. Všimli si, že sa v tráviacom trakte vyskytuje nerovnomerne a bunky, ktoré ho obsahujú, sú zvláštne. Prišli sme na to, že tieto čudné bunky v skutočnosti umierajú, hovorí S. K. Yoo. Chýbali im jadrové membrány, mitochondrie a cytoskelet a niekedy dokonca aj DNA a ďalšie položky potrebné pre život bunky. Tento proces bol postupný, teda odlišný od náhlej a výbušnej bunkovej smrti pri apoptóze.
Nový typ bunkovej smrti podľa vedcov súvisí s obratom v črevách. Proces nazvali erebóza, podľa gréckeho slova erebos – tma, pretože odumierajúce bunky vyzerali pod mikroskopom veľmi tmavo. Nachádzali sa v blízkosti zhlukov črevných kmeňových buniek, čo naznačuje, že sú počas obratu nahrádzané novými. S. K. Yoo dodáva: Veľmi nás zaujíma, či erebóza existuje aj v ľudskom čreve, rovnako ako pri ovocných muškách.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP