Vedci dokážu pomocou siete čerpadiel, senzorov a umelých tekutín dopraviť kyslík, živiny a lieky do tela mŕtvych ošípaných a zachovať tak bunky, ktoré by inak po zastavení činnosti srdca zanikli. Mohli by tak udržiavať zdravé orgány, kým sa nebudú dať použiť na transplantáciu.
Prístroj BrainEx dokáže udržať bunkový život v dekapitovaných mozgoch prasiat. Nový systém OrganEx umožňuje prístup k orgánom mimo mozgu. Prácu srdca a pľúc vykonáva tým, že pumpuje do tela prasiat umelú tekutinu. Tekutina, zmiešaná v pomere 1 : 1 s vlastnou krvou zvierat, obsahuje zložky, ktoré dodávajú kyslík a živiny, zabraňujú vzniku zrazenín a chránia pred zápalom a odumieraním buniek.
Neurológ z Yalovej univerzity Nenad Sestan s kolegami napojili niektoré ošípané po zástave srdca na tradičnú mimotelovú membránovú oxygenáciu (ECMO), ktorá pridáva kyslík do vlastnej krvi ošípaných. Iné ošípané dostali OrganEx. Ukázalo sa, že OrganEx dodáva v porovnaní s ECMO tkanivám a orgánom viac tekutín. Odumrelo menej buniek a niektoré tkanivá vrátane obličiek dokonca vykazovali známky obnovy poškodenia spôsobeného po zastavení srdca. Podľa N. Sestana by podobný systém raz mohol slúžiť na ochranu ľudských orgánov určených na darovanie.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP