Niektoré druhy hmyzu sú ekologickou náhradou iných živočíšnych bielkovín, pretože na ich chov sa spotrebuje menej pôdy a vody. Mnohým ľuďom sa však predstava chrúmania hmyzu veľmi nepozdáva. Nie je veľa ľudí, ktorí by boli ochotní usmažiť si cvrčkov a zjesť ich, tvrdí biologická antropologička Julie Lesniková z Waynovej štátnej univerzity v Detroite. Vedci preto hľadajú spôsoby, ako spraviť tento druh potravy atraktívnejším.
Chemik In Hee Cho z univerzity Wonkwang v Južnej Kórei a jeho tím analyzovali pachy, ktoré vydávali múčne červy pri rôznych úpravách. Múčne červy varené na pare šírili sladký zápach ako kukurica, zatiaľ čo pečené a vyprážané uvoľňovali chemické látky pripomínajúce mäso a morské plody. Tím potom zisťoval, aké kombinácie vody, cukrov a času varenia vyvolávajú obzvlášť mäsitú vôňu, a testoval ich s dobrovoľníkmi, aby zistil, ktorá z nich vonia najpríťažlivejšie.
Používanie rozomletého hmyzu alebo hmyzu v koreninách by mohlo pomôcť ľuďom prekonať odpor ku konzumácii celých chrobákov. Je veľa vecí, ktoré sú pre nás nechutné, ale darí sa nám to postupne prekonať, dodáva J. Lesniková. Možno to bude jednoduchšie, keď sa bude s hmyzom zaobchádzať ako s akýmkoľvek iným jedlom vrátane príchutí a arómy, podobne ako to robia výrobcovia iných potravín.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP