Činky pre myseľ

Nemám na to čas. Už som skúšal, nepomohlo. Ja nemusím, mám dobrú genetiku. Nepotrebujem cvičiť, chodím veľa peši. V práci robím rukami, tak netreba. Mne takéto jedlo nerobí dobre. Ja sa z toho nenajem. V malom množstve to neškodí…

Model mozgu s dvoma činkami na stole
Foto istockphoto.com/Makhbubakhon Ismatova

Ľudia, ktorí sa venujú zdravému životnému štýlu, si už vypočuli výhovorky od výmyslu sveta. Niektoré sú oprávnené a pochopiteľné, každý sme v inej životnej situácii, máme iné predpoklady, silné aj slabé stránky.
Kto aspoň trochu chce, vie nájsť vedecky podložené odporúčania na to, ako udržať svoje telo v dobrej kondícii. Koľko cvičiť a kráčať? Koľko trénovať silovo a vytrvalosť a koľko strečovať? Aké jedlá jedávať a v akom množstve? Koľko piť a čo? Koľko spávať? Myslím si, že v histórii sme nikdy nemali toľko podrobných poznatkov o tom, ako sa správať k svojmu telu. Mnoho ľudí ich sleduje a je to vidno. Venujeme veľa času bicepsom, tricepsom, srdcu, tráviacemu traktu, svojej pokožke, kĺbom aj šľachám. Koľko času však týždenne venujeme tým najdôležitejším približne 1 500 gramom, ktoré sa v našom tele nachádzajú – nášmu mozgu?
Tak ako je potrebná starostlivosť o telo, je potrebná aj starostlivosť o myseľ. Kritické myslenie, schopnosť empatie, získavať nové poznatky, zvládanie vnútorných pocitov, porozumenie vlastným potrebám, schopnosť odolávať nutkaniam, rozumieť komplexným situáciám a pod. Kto z nás by dokázal s čistým svedomím povedať, že v nijakej z týchto oblastí by sa nepotreboval zlepšiť? Tu už sú návody menej jasné. Učenie sa nových vecí? Sebareflexia? Čítanie kníh? Kritické rozhovory? Spoznávanie iných uhlov pohľadu? Meditácia? Trénovanie pozornosti? Čo z toho a ako často?
Všimol som si na sebe, že sa snažím vedome si vyhradiť v priemere asi hodinu denne na starostlivosť o telo. Cvičím, behám, naťahujem sa a otužujem. Vedome sa usilujem mať dobrý spánok a stravovanie. Čo sa však týka starostlivosti o myseľ – áno, aj to sa deje – no sporadicky a neplánovane. Myslím si, že v časoch, keď je naša myseľ vystavovaná takým rozličným hrozbám, nie je na škodu vedome si denne vyhradiť priestor na trénovanie jej rozmanitých aspektov. Neviem, ako presne na to a čo všetko to zahŕňa, no rozumným prvým krokom je zamyslieť sa nad tým.

Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space. Vedátora môžete sledovať aj prostredníctvom bezplatnej mobilnej aplikácie.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.