Vedci vyvinuli techniku na presnejšie meranie počtu chromozómov v starovekých genómoch a pomocou nej identifikovali človeka s Turnerovým syndrómom, ktorý žil pred 2 500 rokmi. Identifikovali aj prvú známu osobu so syndrómom XYY z raného stredoveku, troch ľudí s Klinefelterovým syndrómom z rôznych časových období a dieťa s Downovým syndrómom zo železnej doby.
Väčšina ľudských buniek má 23 párov chromozómov, pričom pohlavné chromozómy X a Y určujú pohlavie človeka: dva rovnaké chromozómy XX majú ženy a dva rozdielne XY muži. Ak sa vyskytne pohlavný chromozóm navyše, alebo chýba, ovplyvní to celkový vývoj, rast a fungovanie organizmu. Nová metóda zachytáva viac rozdielov v chromozómoch rátaním počtu ich kópií a porovnávaním s predpokladanou hodnotou.
Vedci analyzovali údaje zozbierané v projekte Tisíc starovekých britských genómov. Našli päť osôb, ktorých pohlavné chromozómy nepatrili do kategórie XX alebo XY. Všetci boli pochovaní v súlade so zvyklosťami ich spoločnosti, hoci sa pri nich nenašiel žiadny majetok, ktorý by objasnil ich život. Naša metóda pomáha aj pri analýze neúplnej DNA, takže sa dá použiť na archeologické pozostatky, uviedol Pontus Skoglund z Laboratória starovekej genomiky Inštitútu Francisa Cricka v Londýne. Spolu s kontextom pochovávania poskytne pohľad na to, ako boli pohlavie, rod a rozmanitosť vnímané v minulých spoločnostiach.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP