Hlavnou témou júnového čísla Quarku sú hobiti. V roku 2003 došlo na ostrove Flores východne od Jávy k senzačnému objavu. Austrálski a indonézski paleoantropológovia našli vo vápencovej jaskyni Liang Bua na západe ostrova kosti zvláštnych praľudí.
Praľudia z ostrova Flores merali iba niečo málo vyše jedného metra. Dobový tolkienovský ošiaľ im preto po oznámení objavu v októbri 2004 pripísal prezývku hobiti. Hoci boli malí a ich mozgová kubatúra sa blížila šimpanzej, anatomické znaky poukazovali na príslušnosť k ľudskému rodu Homo. Doposiaľ najdôkladnejšia analýza kostí záhadného ľudského druhu z Indonézie poukazuje na blízku príbuznosť s africkými praľuďmi z oveľa dávnejšej minulosti.
Európsky projekt röntgenového lasera XFEL, o ktorom sa viac dozviete z rozhovoru v júnovom čísle, bude zdrojom žiarenia výnimočných kvalít. Podľa rektora UPJŠ prof. RNDr. Pavla Sováka, CSc., môžeme v tomto prípade hovoriť o vytvorení úplne nového spôsobu spoznávania štruktúry živej i neživej hmoty na atomárnej úrovni. Ambíciou projektu je posunúť hranice skúmania štruktúry hmoty o významný krok dopredu.
Bakteriofágy (fágy) sú vírusy, ktoré infikujú baktérie. Patria k najviac rozšíreným organizmom na Zemi a regulovaním množstva baktérií zabezpečujú ekologickú rovnováhu v prírode. Mohli by sa stať zbraňou v boji s bakteriálnymi infekciami. Na rozdiel od antibiotík by fágy nemali mať negatívne vedľajšie účinky na pacienta, akým je napríklad eliminácia zdraviu prospešných črevných mikroorganizmov.
Okrem troch vyššie uvedených tém nájdete v júnovom Quarku aj množstvo ďalších zaujímavých tém. Priestor si v ňom našli aj témy z oblasti IT a v rámci tejto oblasti sa v júnovom Quarku zameriavame na kameramanov a fotografov. Kameramani nájdu v čísle prehľad akčných kamier, ktoré možno používať pri rôznych druhoch športovej činnosti a fotografi nájdu rady ako upravovať fotografie. Máj bol mesiacom oceňovania vedcov a v júnovom čísle nájdete zoznam a krátke charakteristiky ocenených vedcov, vrátane Vedca roka 2016, jadrového fyzika profesora Pavla Povinca. Tmavá hmota a vývoj galaxií, to je názov článku, v ktorom sa dozviete ako vedci dospeli k záveru, že vplyv tmavej hmoty na vývoj galaxií v ranom vesmíre nebol taký významný, ako ho pozorujeme dnes. Zaujímavým druhom operených dravcov je kršiak rybožravý. Aj keď na našom území nehniezdi, pravidelne sa u nás vyskytuje v čase jarného a jesenného ťahu a v júnovom čísle Quarku nájdete o ňom článok a niekoľko vzácnych fotografií. Bezpečná bryndza, Plávajúci luxus, Vesmírne laboratórium rastlín, Polmesiac v hlavnej úlohe, Netopiere v dobrých rukách, Piešťanci dobyli svet! a Sadnúť na lep, to sú názvy článkov s rôznorodou tematikou, ktoré vám populárnou formou predstavia množstvo noviniek z oblastí vedy a techniky. V júni pokračuje aj seriál o tom, ako môže náhoda pomôcť vede, pravidelné rubriky v ktorých môžete otestovať svoje matematické schopnosti a všeobecný rozhľad.
V júnovom čísle časopisu Quark nájdete
Čo si človek myslí
Vedci z Princetonskej univerzity a spoločnosti Intel vyvíjajú softvér, ktorý bude schopný v reálnom čase zistiť, čo si človek myslí. Pomôže to diagnostikovať a liečiť poruchy mozgu.
Na veľkosti nezáleží alebo o pôvode hobitov
Doposiaľ najdôkladnejšia analýza kostí záhadného ľudského druhu z Indonézie poukazuje na blízku príbuznosť s africkými praľuďmi z oveľa dávnejšej minulosti.
Kamera beží? Akcia!
Akčné kamery sú veľmi obľúbená kategória a počet modelov na trhu sa stále zväčšuje. Pred nákupom takejto kamery si treba dobre zvážiť, na čo ju vlastne potrebujeme.
Desatoro o úpravách fotografií
Pre úpravu fotografií neexistuje jeden ideálny postup, väčšina fotografov však určitý logický proces dodržiava. Ak ste začiatočníci, mali by ste sa držať navrhovaného desatora.
Vedecké osobnosti roka 2016
Ocenenie osobností vedy a techniky – Vedec roka SR sa udeľuje pravidelne už dve desaťročia. Vedcom roka SR 2016 sa stal jadrový fyzik prof. Pavol Povinec.
Na ceste k prevratným objavom
Európsky projekt röntgenového lasera posunie hranice skúmania štruktúry hmoty o významný krok dopredu, tvrdí v rozhovore pre náš časopis rektor UPJŠ prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.
Tmavá hmota a vývoj galaxií
Na základe nových pozorovaní vedci dospeli k záveru, že vplyv tmavej hmoty na vývoj galaxií v ranom vesmíre nebol taký významný, ako ho pozorujeme dnes.
Rybár bez udice
Zaujímavým druhom operených dravcov je kršiak rybožravý. Aj keď na našom území nehniezdi, pravidelne sa u nás vyskytuje v čase jarného a jesenného ťahu.
Bakteriofágy – potenciálne liečivá
Bakteriofágy sú vírusy, ktoré infikujú baktérie. Patria k najviac rozšíreným organizmom na Zemi a mohli by sa stať zbraňou v boji s bakteriálnymi infekciami.
Bezpečná bryndza
Originálnym príspevkom k zdravej výžive ľudí je slovenská bryndza. Sezóna čerstvej bryndze je v plnom prúde. Dá sa vyrábať bezpečnejšie?
Plávajúci luxus
Mnoho dovolenkárov chce spoznávať svet plavbou na luxusnej lodi. Lodiarske spoločnosti majú na splnenie ich túžob pripravené špecializované lode.
Vesmírne laboratórium rastlín
Pri dlhodobých výpravách ľudí do vzdialenejšieho vesmíru sa bez rastlín ako zdroja výživy nezaobídeme. Je dôležité dozvedieť sa, ako sa rastliny vo vesmírnom prostredí správajú.
Polmesiac v hlavnej úlohe
Až 95 % obyvateľstva Azerbajdžanu sa hlási k moslimskej viere. Tento fenomén sa odráža i v tunajšej architektúre, dokonca aj v takej, ktorú nazývame futuristická.
Netopiere v dobrých rukách
V januári 2017 sa podarilo ochranárom zachrániť pred umrznutím približne 400 netopierov, ktoré sa ukrývali pod reklamnou plachtou na paneláku vo Svidníku
Piešťanci dobyli svet!
Stredná priemyselná škola elektrotechnická Piešťany sa stala víťazom finále súťaže robotických formúl NXP Cup 2017 EMEA v Mníchove.
Sadnúť na lep
Problematika počítačových útokov je čoraz aktuálnejšia. Odborníci na počítačovú bezpečnosti sa snažia držať krok s útočníkmi. Útočníkov lákajú na honeypoty.