Astronómovia pomocou Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) objavili oxid uhličitý (CO2) v atmosfére planéty veľkosti Saturna vzdialenej 700 svetelných rokov. Ide o prvý jednoznačný objav tohto plynu na planéte mimo našej slnečnej sústavy.
Keď sa planéta dostane pred svoju hviezdu, časť svetla hviezdy prejde cez atmosféru planéty a nesie odtlačky jej zloženia. Atmosférické plyny absorbujú špecifické vlnové dĺžky svetla, ktoré sa prejavia ako poklesy jasnosti, keď sa svetlo hviezdy rozloží do spektra. Už v prvých údajoch založených na jedinom prechode plynného obra WASP-39b, ktorý obieha svoju hviezdu každé štyri dni po dráhe tesnejšej ako Merkúr, vyčnieva spektrálny pokles CO2 ako boľavý palec, objasňuje člen tímu JWST Jacob Bean z Chicagskej univerzity. Podľa J. Beana sa už skôr objavilo niekoľko neistých detekcií tohto plynu, ale ani jedna z nich neobstála pri podrobnom skúmaní. Až spektrum JWST malo správnu veľkosť, tvar a polohu, uvádza.
Vedci plánujú zverejniť celé spektrum planéty a kompletný chemický súpis jej atmosféry. Zistenie CO2 je cenné, pretože je kľúčom k tzv. metalicite planéty – podielu prvkov ťažších než vodík a hélium v jej zložení. Predpokladá sa, že keď Webbov teleskop začne skúmať chladnejšie planéty, ktoré sú svojou veľkosťou bližšie k Zemi, objaví sa niekoľko prekvapení – možno nejaké plyny, ktoré by mohli naznačiť, či sú tieto planéty vhodné na život.
Zo stránky Science spracovala BP