Sonda DART, ktorú do vesmíru vyniesla raketa Falcon 9, má odkloniť asteroid Dimorphos z kolízneho kurzu s našou planétou.
Žijeme v náročnej dobe, v ktorej si ľudstvo uvedomilo, že svojou vlastnou činnosťou ohrozuje samo seba. Odstraňovanie škôd, ktoré sme spôsobili na našom životnom prostredí, zmena priepastných ekonomických rozdielov aj hľadanie nových, obnoviteľných zdrojov energie nás stoja veľa úsilia. Preto sa do úzadia dostala potenciálna hrozba, ktorá na nás striehne z kozmu: ide o zrážku našej planéty s iným vesmírnym telesom veľkých rozmerov.
Do úvahy prichádza najmä zrážka s asteroidmi, ktorých sa v našej slnečnej sústave potuluje neúrekom. Americká vesmírna agentúra NASA registruje nateraz 1 113 527 asteroidov (nazývaných aj planétky), z ktorých väčšina obieha Slnko po dráhach medzi Marsom a Jupiterom. Asteroidy sú kamenisté zvyšky z počiatkov vytvárania nášho slnečného systému, z obdobia pred 4,6 miliardy rokov. Otázkou je, čo vieme urobiť, aby sme odvrátili prípadnú katastrofu spôsobenú kolíziou Zeme s asteroidom takej veľkosti, že sa pri vstupe do atmosféry nerozpadne ani nezhorí. Najjednoduchšia metóda je vychýlenie asteroidu z pôvodného smeru. Presne tak má fungovať testovacia vesmírna misia, ktorej NASA dala názov DART (skratka z Double Asteroid Redirection Test, teda dvojitý test presmerovania asteroidu). Sondu DART vyniesla do vesmíru raketa SpaceX Falcon 9, ktorá 24. novembra 2021 odštartovala z Vandenbergovej základne vesmírnych síl v USA. Sonda s hmotnosťou 610 kg nenesie takmer žiadne vedecké prístroje, pretože jej jediným cieľom je naraziť rýchlosťou 24 000 km/h (6,6 km/s) do malého asteroidu Dimorphos (priemer 160 m), obiehajúceho okolo svojho väčšieho súrodenca nazvaného Didymos (priemer 780 m).
Podľa odhadov by náraz sondy DART do Dimorphosa mohol spôsobiť zmenu rýchlosti asteroidu o nepatrnú hodnotu 0,4 mm/s, čo by síce viedlo len k malej zmene trajektórie. No po miliónoch kilometrov letu vesmírom by aj takáto malá zmena viedla k výraznému posunu a ovplyvneniu dráhy asteroidu z kolízneho kurzu tak, aby našu Zem minul. Na to, či sonda DART skutočne trafí asteroid ako šípka terč (dart z angl. šípka), si musíme počkať do konca septembra alebo začiatku októbra 2022, keď bude binárna dvojica asteroidov najbližšie k Zemi, vo vzdialenosti približne 10,9 milióna kilometrov.
RM