Hologramy slúžiace ako bezpečnostné prvky na kreditných kartách sa vytvárajú pomocou lúčov laserového svetla. Vedci našli spôsob, ako vytvoriť hologramy pomocou previazaných fotónov, ktoré umožňujú mimoriadne bezpečné a husté ukladanie dát.
Svetlo sa môže pohybovať rôzne nahor a nadol a zo strany na stranu. Ak nesie typ rotácie známy ako orbitálny moment hybnosti, môže sa šíriť aj v špirálach. Podobne ako ostatné fotóny, aj tieto ich skrútené verzie môžu byť kvantovo previazané, takže pôsobia v podstate ako jeden celok: niečo, čo ovplyvní jeden z dvojice fotónov, okamžite ovplyvní druhý, aj keď sú od seba veľmi vzdialené.
Vedci už posielali údaje vzduchom v takýchto dvojiciach fotónov, čo umožňuje vysokorýchlostný prenos údajov. Fyzik Xiangdong Zhang a jeho tím z Pekinského technologického inštitútu teraz použili rovnaký prístup, lenže namiesto prenosu informácií fotónové páry vytvárali súbory údajov v holograme. Čím viac stavov orbitálneho momentu hybnosti je zapojených s rôznym skrútením, tým viac údajov možno vložiť do hologramu a rôznorodosť skrútení zvyšuje bezpečnosť údajov.
Takéto ukladanie údajov je zatiaľ pomalé, vyžiadalo si 20 minút na kódovanie obrazu so skratkou BIT. Vedci však predpokladajú, že po technických vylepšeniach sa uplatní v kvantovom šifrovaní informácií.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP