Divy v novom svetle

Satelitné pozorovania odhalili stratené rameno Nílu, po ktorom zrejme lode dopravovali kamenné kvádre a iný materiál k staveniskám pyramíd.

Vedúca tímu objaviteľov dávneho nílskeho ramena Ahramat Eman Ghoneimová skúma pred Veľkou sfingou a Chafréovou (Rachevovou) pyramídou, strednou z trojice najznámejších pyramíd v Gíze, topografiu tamojšieho úseku tohto ramena. Od Chafréovej pyramídy sa tiahne násyp (hrádza) k príslušnému údolnému chrámu, ktorý mohol slúžiť aj ako prístav, kredit Eman Ghoneimová.

Návštevníka staroegyptských pyramíd sprvoti zarazí kontrast týchto viac či menej zachovaných impozantných stavieb s okolitým púštnym prostredím. Týka sa to aj troch najznámejších pyramíd v Gíze, mnohomiliónovej časti súmestia Káhira-Gíza, ležiacej na západnom brehu Nílu (tak ako Budín v Budapešti).

Nezodpovedané otázky

Pyramídy v Gíze sú prvým zo slávnych starovekých siedmich divov sveta. Vyvýšený úsek púšte, kde sa nachádzajú tieto približne 4 500-ročné hrobky faraónov 4. dynastie Starej ríše Chufeva, Chafréa (Racheva) a Menkauréa, obklopuje v súčasnosti mestská zástavba, ktorú fotografie a filmové dokumenty zachytávajú len málokedy. Samozrejme, pred tisícročiami to nemusela byť púšť, podobne ako v danom čase nebola na miestach pôsobivých stavebných pamiatok v Mezopotámii. Pred ďalšími tisíckami rokov nebola púšťou ani veľká časť Sahary (patrí do nej egyptská Západná púšť s pyramídami), ako ukazujú skalné maľby žírnej savany s množstvom zvierat a ľudskými lovcami napríklad v alžírskom Tassili n´Ajjer.

Mapka hlavnej pyramídovej oblasti Egypta, tiahnucej sa zo severu na juh západne od Nílu, ktorého hlavný tok je vyznačený tmavšou modrou farbou. Západne (vľavo) od neho je svetlejšou modrou vyznačený priebeh ramena Ahramat – plnou čiarou doložené úseky, prerušovanou extrapolované. Červené krúžky sú pyramídy zo Starej ríše, žlté pyramídy zo Strednej ríše, kredit Eman Ghoneimová et al.

Tak či onak, pri skúmaní, ako boli vybudované Veľké pyramídy v Gíze a desiatky ostatných, sa vynára otázka, ako ich budovatelia dostali na staveniská také množstvá masívnych kvádrov a iných kamenných zložiek stavby? Veď niektoré pochádzali z miest vzdialených až 800 kilometrov v Hornom Egypte. Ponúka sa odpoveď – loďami po Níle. Lenže vtedy tiekol a doteraz tečie niekoľko kilometrov východne od pyramíd. Odhady počtu budovateľov pyramíd po moderných ergonomických a logistických analýzach klesli zo státisícov, ako udávali správy antických návštevníkov Egypta, ktorým to povedali miestni (najznámejší bol grécky historik Hérodotos), na súčasných necelých desať-, nanajvýš dvadsaťtisíc. To sa už pri počte obyvateľov Egypta pred 4 500 rokmi približne 1,5 milióna (v súčasnosti vyše 100 miliónov na takmer rovnakej ploche úrodnej zeme!) javí únosné. Pri preprave ťažkých bremien si museli nejako pomôcť. Zvíťazil názor, že k pyramídam viedli od Nílu umelé vodné kanály. Našli sa aj isté stopy, no dobový Níl mohol mať aj stratené ramená. A jedno sa teraz skutočne našlo.

Radarové oko z orbity

O jeho objav sa zaslúžil jedenásťčlenný medzinárodný tím vedcov, ktorý viedla Eman Ghoneimová zo Severokarolínskej univerzity vo Wilmingtone v USA. Objav oznámili v časopise Nature Communications Earth & Environment. Použili satelitné pozorovania a merania západného brehu Nílu od Gízy na juh, osobitne radarové zo satelitu Európskej kozmickej agentúry Sentinel-1, ktoré doplnili pozemnými geofyzikálnymi a geologickými analýzami. Vyšli zo základnej skutočnosti, že takmer všetky známe staroegyptské pyramídy sa nachádzajú v úzkom páse, ktorý lemuje vo viackilometrovej vzdialenosti hlavný tok rieky.

Stupňovitá pyramída faraóna Džosera v Sakkáre patrí k najstarším, vybudovali ju za čias 3. dynastie, kredit Eman Ghoneimová.

Celkove sa zamerali na 31 pyramíd, od Veľkej trojice v Gíze cez pyramídy v Abusíre, Sakkáre a Dahšúre až po najjužnejšie v Lište. Vybudované boli v približne tisícročnom rozpätí, počnúc pred cca 4 700 rokmi, od 3. po 13. dynastiu. Satelitné dáta odhalili a výskumy na zemi potvrdili viaceré úseky 64 kilometrov dlhého a miestami až pol kilometra širokého ramena Nílu (išlo teda o dostatočne veľkú vodnú cestu), v súčasnosti sčasti zasypaného pieskom a kameňmi, sčasti skrytého v hĺbke 1 až 1,5 metra pod neustále obrábanou poľnohospodárskou pôdou, lemujúcou po oboch stranách tok Nílu.

Rameno pod povrchom

Členovia tímu na základe sedimentov zistili, že Níl mal v ére pyramíd oveľa väčší prietok a že rieka sa na viacerých miestach štiepila na niekoľko ramien. Ladilo to so spomenutými úvahami, že jedno také rameno mohlo tiecť pred severojužným reťazcom pyramíd. Eman Ghoneimová s kolegami postupne lokalizovali jeho priebeh pod úpätím plošiny Západnej púšte veľmi blízko pyramídových polí. Pomohli im údaje z geofyzikálnych prieskumov, ako aj z vrtov do sedimentov, pri ktorých sa podarilo dokázať riečny pôvod. Narazili tiež na viaceré podzemné stopy tečenia vody. Všetko poukazovalo na bývalé rameno Nílu.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 7/2024. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Zdeněk Urban