Pre mravčie kráľovné môže byť tajomstvom dlhého života blokátor inzulínu, ktorý si samy vyrábajú. Zvieratá, ktoré vynakladajú veľa energie na rozmnožovanie, obetujú nejaký čas zo svojho života. Mravčie kráľovné však produkujú milióny vajíčok a žijú mimoriadne dlho v porovnaní s robotnicami, ktoré sa nerozmnožujú.
Keď zomrie kráľovná druhu Harpegnathos saltator, niektoré robotnice súťažia o možnosť nahradiť ju. Týmto nádejným kráľovnám sa vyvinú vaječníky, začnú klásť vajíčka a premenia sa na formy podobné kráľovnám. Keď sa robotnica stane reprodukčne aktívnou, jej život sa predĺži na päťnásobok. Dĺžku života si predlžuje tým, že využíva rozštiepenie v inzulínovej signálnej dráhe, reťazci chemických reakcií, ktoré riadia účinky inzulínu na organizmus. Ak sa však nakoniec nestane kráľovnou a vráti sa k bežným sterilným robotniciam, dĺžka jej života sa opäť skráti.
Inzulín patrí k nášmu životu – po jedle máme vysokú hladinu inzulínu, ale stála vysoká hladina inzulínu je pre dlhovekosť škodlivá, hovorí biológ Hua Yan z Floridskej univerzity v Gainesville. H. Yan a jeho kolegovia zistili, že robotnice kladúce vajíčka majú aktívnejšie inzulínové gény ako bežné robotnice, v dôsledku čoho majú zvýšenú metabolickú aktivitu a vývoj vaječníkov. Molekula s názvom Imp-L2 však blokuje vetvu inzulínovej dráhy spojenú so starnutím, pričom vetva, ktorá sa podieľa na rozmnožovaní, zostáva aktívna.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP