Dravce na návnade

S prudkým rozvojom digitálnej fotografickej techniky vzrástol aj záujem o fotografovanie živej prírody. K obľúbeným námetom viacerých fotografov prírody patria najmä vtáky. Nie je to nič prekvapujúce, veď vtáky sa dajú fotografovať takmer všade, v každom ročnom období a pri rôznych činnostiach.

Fotografovanie vtákov sa najčastejšie praktizuje pri kŕmidlách alebo napájadlách, ale existuje aj viacero iných spôsobov. Obľúbené sú napríklad fotoplte na fotografovanie vodných vtákov. Vtáky môžeme prilákať aj na zvukovú nahrávku ich hlasu alebo fotografovať náhodne z dobre maskovaného úkrytu.

Špecifické podmienky

Jedným z viacerých spôsobov, ako dostať vtáky na dostrel fotoaparátu, je aj fotografovanie na návnade. Ide o zvláštny spôsob fotografovania dravých vtákov vo voľnej prírode. Špecifický je v tom, že ho nemôžeme vykonať hocikde. Keďže jeho podstatou je prilákanie vtákov alebo zvierat prostredníctvom kadáverov (uhynutých zvierat alebo ich vnútorností a pod.), v žiadnom prípade ho nemôžeme vykonávať v okolí vodných zdrojov pitnej vody a v ich ochranných pásmach alebo v chránených územiach. Aj na miestach, kde by sa nám zdalo, že túto činnosť môžeme bez problémov praktizovať, je dobré mať aspoň ústny súhlas príslušného poľovného združenia, resp. vlastníka pozemku. Taktiež je potrebné pamätať aj na veterinárne predpisy a s kadávermi zaobchádzať s veľkou opatrnosťou.


Najvhodnejším ročným obdobím na fotografovanie na návnade je zima, najmä obdobie, keď je mrazivo a dostatok snehu. Zimné obdobie má v porovnaní s inými ročnými obdobiami viacero výhod. V zime na snehu sa lepšie fotografuje, keďže je dostatok svetla na použitie kratších expozičných časov, ktoré oceníme najmä pri zaujímavých akčných záberoch vtákov. Kadávery, resp. vnútornosti zvierat, nepodliehajú rýchlo rozkladnému procesu ako v iných ročných obdobiach. Zima je zároveň pre zvieratá a vtáky časom núdze, preto sa nám ich ľahšie podarí prilákať.

Výber miesta a úkrytu

Výber miesta fotografovania je veľmi dôležitý, dbáme pritom najmä na dostatok svetla, umiestnenie úkrytu a vhodné pozadie. Najvhodnejší je okraj lesa s hustým kríkovitým porastom, kde umiestnime úkryt. Ten môžeme urobiť stabilný (čo znamená, že ho vybudujeme natrvalo) alebo môže byť prenosný, no jeho nevýhodou je opakované stavanie pri každom fotografovaní. Zo skúsenosti jednoznačne odporúčam vybudovať stabilný úkryt, pretože je podstatné aj to, aby si vtáky a zvieratá, ktoré nám tiež môžu prísť na návnadu, na úkryt zvykli.
Úkryt musí byť vybudovaný tak, aby sme v ňom boli dokonale ukrytí zo všetkých strán aj zhora. Vybudovať ho môžeme z vhodného prírodného materiálu, ktorý sa nachádza v blízkom okolí, použiť však môžeme aj maskovaciu sieť. Pred stavbou musíme mať na pamäti aj orientáciu úkrytu a premyslieť si dobu, kedy v ňom budeme najčastejšie tráviť čas. Ideálne je, aby nám slnko počas fotografovania svietilo spoza chrbta.


Výber miesta vnadenia je tiež dôležitý a zvoliť by sme ho mali podľa umiestnenia úkrytu. Rovnako treba myslieť aj na výber pozadia, ktoré by malo byť bez rušivých prvkov. Tie nám môžu zásadným spôsobom pokaziť celý obrázok. Na mieste vnadenia musí byť dostatok svetla, preto sú najvhodnejšie voľné plochy polí alebo lúk. Ideálne je, keď sa v blízkom okolí nachádzajú aj nejaké stromy, pretože vtáky na nich predtým, ako prídu na návnadu, vyčkávajú a monitorujú okolie, či je čistý vzduch. Ak nič podozrivé nezistia, zletia do tesnej blízkosti návnady a k nej prídu už po zemi. Úkryt a vnadisko je vhodné vybudovať počas jedného dňa, aby si mohli vtáky na novú situáciu postupne zvykať.

Druh a umiestnenie návnady

Ak už máme všetko pripravené, môžeme na vybrané miesto uložiť návnadu. Veľmi dobre nám poslúži najmä uhynutá drobná zver (zajac, líška a pod.), ktorú často môžeme nájsť v okolí frekventovaných ciest. Ak máte známeho poľovníka, môžete sa s ním dohodnúť na odbere vnútorností z ulovených zvierat, ktoré sú tiež vhodnou návnadou. V prípade, že takéto možnosti nemáte a nechce sa vám, prípadne máte zábrany zbierať zrazenú zver okolo ciest, je tu ešte ďalšie riešenie – v najbližšom mäsiarstve si kúpiť vnútornosti z hospodárskych zvierat.


Ak sme si už zaobstarali návnadu, uložíme ju na vopred vybrané miesto. Vzdialenosť návnady od úkrytu však musíme mať vopred preverenú podľa objektívu, ktorý pri fotografovaní použijeme. Uložením návnady sa ešte samotné fotografovanie nezačína. Pred začiatkom je potrebné, aby sme vtákom nechali určitý čas, kým návnadu nájdu a presvedčia sa, že im nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Prvý týždeň preto do úkrytu nechodíme, ale pravidelne kontrolujeme návnadu a zisťujeme, či ju vtáky našli, prípadne doplníme ďalšiu, ak ju už zožrali. Toto dopĺňanie návnady je veľmi dôležité, pretože vtáky si na prístupný zdroj potravy postupne zvyknú a toto miesto budú rady navštevovať.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 1/2024. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Ing. Ľubor Čačko