Po prvom medzihviezdnom cestovateľovi, kométe 1I/2017 U1 (‘Oumuamua), ktorého astronómovia objavili 19. 10. 2017, objavili teraz jeho kolegu.
Novoobjavená kométa dostala označenie C/2019 Q4 (Borisov), skrátene 2I (Borisov). Objavil ju 30. 8. 2019 Gennadij Borisov z observatória MARGO na Kryme. Automatický monitorovací systém SCOUT, prevádzkovaný agentúrou NASA v Pasadene (USA), objekt vyhodnotil ako pravdepodobne medzihviezdny, čo sa neskôr ukázalo ako pravdivé. Kométa sa približuje k Slnku a najbližšie k nemu bude 8. 12. 2019; priblíži sa k nemu na 300 miliónov km (t. j. presne dvakrát ďalej než je Zem od Slnka). Teleso má vysokú rýchlosť, až 42 km/s (na porovnanie: Zem obieha okolo Slnka priemernou rýchlosťou necelých 30 km/s). Práve táto vysoká rýchlosť poukazuje na to, že objekt vznikol mimo našej slnečnej sústavy. V porovnaní s kométou 1I je toto teleso oveľa jasnejšie, budeme teda mať dostatok možností na jeho pozorovanie a na presnú analýzu jeho dráhy.
Momentálne sa 2I (Borisov) blíži dovnútra našej slnečnej sústavy. Rovinu ekliptiky preťal 26. 10. 2019 a presunul sa na južnú hviezdnu oblohu. Táto kométa bude pozorovateľná profesionálnymi astronomickými prístrojmi minimálne ešte rok, asi do októbra 2020. Prvé analýzy ukazujú, že ide o teleso s priemerom 2 až 16 kilometrov, pričom ďalšie pozorovania túto hodnotu určite spresnia. Okrem základných astrometrických meraní na spresnenie dráhy sa budú konať aj ďalšie astrofyzikálne pozorovania na zistenie periódy rotácie tohto telesa, jeho chemického zloženia a presnejšieho určenia jeho rozmerov.
RNDr. Zdeněk Komárek, foto ESO