Dubajský prstenec v oblakoch

Vizionársky projekt dubajského architektonického štúdia nazvaný Downtown Circle prináša netradične navrhnutý prstencový mrakodrap.

Vizualizácia Pictown/ZNera Space

Architektúra ako odbor kreatívnej ľudskej činnosti je komplexná disciplína, ktorá v sebe zlučuje umelecké a technické prvky. Architekti sa snažia najmä o to, aby sa nimi navrhnutá stavba dala označiť ako pekná či esteticky pôsobiaca. Úlohou inžinierov je navrhnúť nosnú konštrukciu, ktorá zabezpečí stabilitu stavby a jej odolnosť proti účinkom vetra, zemetrasenia a iným destabilizačným účinkom. Dôležitosť statického riešenia rastie s výškou stavby, v pomere k jej šírke a dĺžke.
Mesto Dubaj, ktoré je hlavným mestom rovnomenného emirátu, je posiate množstvom mrakodrapov. S originálnou víziou ako oživiť fádnu siluetu mesta prišlo dubajské architektonické štúdio ZNera Space. Navrhlo postaviť čosi ako horizontálny mrakodrap v tvare prstenca, ktorého stredom bude Burdž Chalifa, najvyššia budova sveta s výškou 828 metrov. Obrovský prstenec má byť vo výške 550 metrov nad zemou a má stáť na štyroch mohutných pilieroch. Obvod multifunkčného prstenca je približne tri kilometre, takže medzi dvomi ľubovoľnými miestami nebude vzdialenosť väčšia než 1,5 kilometra. Cesta z bytu do práce a naspäť by teda nemala trvať dlhšie než 15 až 20 minút.
Z hľadiska statiky je formát prstenca veľmi vhodný, otázkou môže byť nájdenie ľahkých a dostatočne pevných materiálov. Celý projekt dostal názov Downtown Circle. Podľa počítačových grafík má rúra prstenca kruhový prierez, pričom interiér je členený do piatich podlaží. Tie sa delia na dva kruhové sektory prepojené zeleným pásom nazvaným Skypark (nebeský park). Vnútri prstenca má byť rezidentská časť s luxusnými bytmi, ale aj verejné služby či komerčné a kultúrne zariadenia.
Štvorica pilierov by v sebe mala ukrývať čističky vzduchu s filtrom smogu. Elektrickú energiu by mal Downtown Circle získavať najmä zo solárnych panelov umiestnených na streche prstenca. Vodorovne uložený mrakodrap by mal tvoriť akýsi protiklad k zvislým líniám klasických mrakodrapov. Podľa tvorcov vizionárskeho projektu by mal Downtown Circle tvoriť hyperefektívne mestské centrum vyznačujúce sa vysokým stupňom udržateľnosti. Architektonické štúdio ZNera Space zatiaľ nezverejnilo žiadne informácie týkajúce sa možnej realizácie tohto inovatívneho projektu.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.