Cieľom obyčajnej šifry je, aby sa adresát dozvedel jej obsah a neadresát sa nič nedozvedel. Môže však existovať správa, z ktorej sa adresát dozvedel jej obsah a neadresát jej presný opak?
Jedným z príkladov by mohla byť takáto správa pre investorov: Pokojne odpočívajte, zisky očakávajte rýchlo. Neadresát vníma správu pozitívne, adresát však zbystrí, keďže vie, že má z každého slova čítať iba prvé písmeno. Ďalším príkladom je vlakvedúci, ktorý vo vozni oznámi: No worries, we are fine! (Žiaden strach, sme v poriadku.) Akurát nám horí vagón a budeme meškať desať hodín. Dvaja cestujúci cudzinci sa potešia, ostatní presne naopak.
Sofistikovanejšiu verziu dvojšifrovania využívajú médiá a stránky, ktorým ide v prvom rade o sledovanosť a počet kliknutí. Z nadpisu a náhľadu článku sa dozviete fantastickú novinku, ktorá je však následne v texte dementovaná. Článok má nadpis Fyzici objavili piaty rozmer!, no na jeho konci sa dozviete, že to bolo iba na papieri a v exotickej situácii, ktorá nereprezentuje náš vesmír. Fantastická správa pre tých, ktorí čítajú len nadpisy, nuda pre tých, ktorí čítajú celý článok.
Možno vám to zatiaľ pripadá ako zábava a banalita, toto dvojšifrovanie mi však prišlo na um pri počúvaní politickej diskusie. Politici sa občas snažia zapáčiť rôznorodým skupinám a premýšľajú, ako svoje posolstvá zašifrovať tak, aby si ich každá strana interpretovala po svojom. Jednoduchá verzia je: Nepriateľa porazíme!, pričom pod nepriateľom si každý predstaví niečo iné. No dá sa to robiť aj sofistikovanejšie. Napríklad správu A poviem krátko a jednoducho, správu B dlho a zložito. Kto nemá kapacitu vniknúť do zložitej časti, zoberie si posolstvo A, kto ju má, posolstvo B. Školám musíme pomôcť! Fiškálna situácia a nutnosť valorizovať dôchodky však v bezprecedentných časoch dáva marginálny priestor na promptnú rekalibráciu strategických plánov.
Samozrejme, nie každý je takejto sofistikovanosti schopný, v jednoduchej verzii sa dá oslovovať rôznorodé publikum priamočiaro, napríklad vkladaním rôznych symbolov do charitatívnej pomoci, a tiež tak môžete žmurkať na viaceré tábory naraz. Zrazu toto dvojšifrovanie nie je taká zábava.
Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space.