Nová technológia senzorov magnetického poľa sa zaobíde bez energeticky náročných laserov, na ktoré sa spoliehajú doterajšie zariadenia. Výsledkom je prístroj ohľaduplný k životnému prostrediu: slnečné svetlo využíva tak, aby vykonávalo prácu lasera, hovorí fyzik Jiangfeng Du z Čínskej vedecko-technologickej univerzity v meste Che-fej.
Zelený laser v kvantových magnetometroch svieti na diamant, ktorý obsahuje atómové defekty. Tie vznikajú, keď atómy dusíka nahradia atómy uhlíka. Laser spôsobuje, že defekty fluoreskujú a vyžarujú červené svetlo s intenzitou, ktorá závisí od intenzity okolitých magnetických polí.
Zeleného svetla je v slnečnom svetle dostatok, ako vidno na zelených vlnových dĺžkach odrazených od listov stromov a trávy. J. Du s kolegami nahradili laser šošovkou s priemerom 15 centimetrov, ktorá zbiera slnečné svetlo. Potom svetlo filtrovali, aby odstránili všetky farby okrem zelenej, a zamerali ho na diamant s defektmi. Výsledkom je červená fluorescencia, ktorá odhaľuje intenzitu magnetického poľa rovnako ako magnetometre vybavené laserom. Výskumníci tvrdia, že ich prístup je trikrát účinnejší, než by to bolo možné pri solárnych článkoch poháňajúcich lasery.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP