Nová rýchloloď francúzskej firmy SeaBubbles z kompozitných materiálov bude mať dvojnásobnú kapacitu cestujúcich a batériu na približne dve hodiny plavby.
Občas musíme prevziať niektoré slová z cudzieho jazyka do slovenčiny (s prípadným poslovenčením), pretože doslovný preklad by pôsobil čudne a cudzo. Klasickým príkladom sú slová hardware a software zo sveta výpočtovej techniky. Doslovným prekladom dostaneme slovenské, no trochu kuriózne výrazy tvrdý tovar a mäkký tovar. Preto sme anglické výrazy poslovenčili doslovným prepisom na hardvér a softvér.
Podobne je to s prekladom názvu nového plavidla s nekonvenčnou konštrukciou s anglickým názvom hydrofoil. Ide o loď, ktorá má na spodnej strane trupu vzpery ukončené krídlami, tie sú analógiou krídel lietadiel. Vďaka vztlaku vyvolanému vodnými krídlami sa trup lode vynára z vody, čím jej odpor podstatne klesá. Nájsť vhodný slovenský ekvivalent pre hydrofoil nie je jednoduché, no u nás by sme ju mohli poznať pod názvom rýchloloď. Lode tohto typu sa plavili po Dunaji už pred 60 rokmi a spájali Bratislavu s Viedňou. Išlo o typ Raketa a pripomínali okrídlené lode.
V súčasnosti je jedným z najznámejších výrobcov hydrofoilov slúžiacich na športové účely aj ako vodné taxíky francúzska firma SeaBubbles (morské bubliny). Táto firma nedávno uviedla na trh nový hydrofoil nazvaný Smart Bubble, čiže inteligentná bublina. Má dvojnásobnú kapacitu ako jej predchodca, až osem cestujúcich plus vodič. Vďaka celkovej dĺžke 8 m a šírke 3,5 m je interiér veľmi priestranný a pôsobí luxusným dojmom. Inteligentná bublina je zhotovená prevažne z kompozitných materiálov, čo pomáha dosiahnuť nízku hmotnosť. O pohonnom systéme nie sú zatiaľ verejne známe nijaké podrobnosti, vie sa len toľko, že batéria má kapacitu 90 kWh a postačí na plavbu trvajúcu jednu hodinu a 15 minút. Verzia na dlhšie plavby má batériu s kapacitou 130 kWh, čo by malo vystačiť na dve hodiny plavby. Cestovná rýchlosť bubliny je približne 30 km/h. Pri maximálnej cestovnej rýchlosti môže hydrofoil plávať do vzdialenosti až 56 km. Treba však povedať, že loď nemôže hneď pri brehu, v plytkej vode, plávať s vysunutými krídlami. Tie sa pomocou patentovaného mechanizmu vysunú až v dostatočne hlbokej vode. Maximálna rýchlosť so zasunutými krídlami je len 19 km/h.
RM