Elektronika na dovolenke

Aby vám elektronické zariadenia nielen počas dovolenky, ale aj dlho po nej dobre a spoľahlivo slúžili, treba im venovať trochu starostlivosti.

Foto Unsplash/Maarten van den Heuvel

Pri balení sa na dovolenku bez ohľadu na to, či sa chystáte k moru, na hory, na poznávací zájazd alebo stanovanie, určite starostlivo dbáte na to, aby ste do batožiny dali všetko potrebné vrátane elektronickej výbavy.

Zálohovanie údajov

Doslova povinnou výbavou je smartfón, ktorý vo väčšine prípadov poslúži aj na fotenie a nakrúcanie dovolenkových videí. Na multimediálnu zábavu poslúži tablet, prípadne čítačka elektronických kníh s e-ink displejom. Mnohí, a to nielen vorkoholici, sa nezaobídu bez notebooku.
Keď už spomíname smartfón, hlavne pri cestách do zahraničia si odfoťte cestovné doklady a uložte v mobile. Samozrejme, predpokladáme, že ho máte adekvátne zabezpečený (PIN, odtlačok prsta atď.), a ak nie, toto zabezpečenie si pred cestou na dovolenku, kde je väčšie riziko krádeže, nastavte. Pred odchodom si nezabudnite údaje zo smartfónu zálohovať na notebook alebo do cloudu a nastaviť priebežné či periodické zálohovanie do cloudu, keď sa pripojíte k wi-fi.

Ochrana pred poškodením

Foto Unsplash/Anete Lūsiņa

Najčastejšie sa elektronické zariadenia poškodia počas prepravy, preto si hlavne drahšie zariadenia, ako sú notebook či fotoaparát s objektívmi, starostlivo zabaľte napríklad do plecniaka primerane odolnej konštrukcie. Pri ceste lietadlom odporúčame zbaliť elektroniku do príručnej batožiny.
Veľkým nepriateľom elektroniky, hlavne displejov a snímačov fotoaparátov, je teplo. Preto smartfóny, tablety, notebooky či fotoaparáty nenechávajte na priamom slnečnom svetle. Odložte ich do tieňa alebo aspoň niečím prikryte. Najnebezpečnejšie miesto z tohto hľadiska je palubná alebo zadná odkladacia doska zaparkovaného auta, kde môže teplota ľahko prekročiť 80 °C, čo môže spôsobiť vydutie či dokonca požiar alebo výbuch batérie. Nehovoriac o tom, že takto vystavená elektronika je doslova lákadlom pre zlodejov.
Ak používate elektronické zariadenia v prašnom prostredí, napríklad keď odchádzate z pláže, nezabudnite kefkou alebo aspoň handričkou odstrániť nečistoty z otvorov na nasávanie a vyfukovanie chladiaceho vzduchu a takisto vyfúkať piesok z konektorov. Po návrate z takejto dovolenky treba notebook rozobrať a vyčistiť. Ak si na to netrúfate, navštívte servis.

Foto Pixabay

Odolnosť proti vode

Ďalšie veľké riziko je voda, obzvlášť slaná morská. Kvalitnejšie smartfóny majú istý stupeň odolnosti proti vode a možno ich na nejaký čas ponoriť do určitej hĺbky. Stupeň vodovzdornosti zistíte v technických špecifikáciách vášho zariadenia. Ak je v parametri IP posledné číslo 6, znamená to, že napríklad slúchadlá odolajú striekajúcej vode, prudkému dažďu a, samozrejme, aj potu. Sedmička znamená, že znesú ponorenie do sladkej vody na 30 minút v hĺbke 1 meter. Osmička znamená ešte väčšiu vodovzdornosť, ktorú špecifikuje výrobca. Ak nie je uvedené inak, vždy sa to týka sladkej čistej vody a túto vlastnosť by ste si mali nechať v rezerve pre prípad nechceného pádu či ponorenia do vody.
Slaná morská voda je vodivá a spôsobuje koróziu niektorých elektronických súčiastok a plošných spojov. Po prípadnom páde do vody zariadenie okamžite vypnite a ak bolo vypnuté, nezapínajte ho. Ak spadlo do slanej vody, opláchnite ho čistou vodou z vodovodu. Následne sa môžete pokúsiť zariadenie čo najrýchlejšie vysušiť, aby vlhkosť a voda nespôsobili trvalé poškodenie. Zariadenie dôkladne vysušte handričkou a ak je to možné, vložte ho do vhodnej nádoby s ryžou. Ryža je hygroskopická, nasáva z okolia vlhkosť a presne to potrebujete. Navyše je lacná a dostupná. Dve-tri kilá dokážu pokryť aj notebook. Ryžu nechajte pôsobiť minimálne 24 hodín. Aj potom odporúčame odolať pokušeniu vysušené zariadenie zapnúť, radšej ho odneste do servisu.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 8/2024. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Ľuboslav Lacko
Článok vznikol v spolupráci s magazínom NEXTECH.