Hoci sa na pultoch našich kníhkupectiev objavujú pútavé vedecko-populárne knižky o správaní rôznych druhov živočíchov, literatúra prinášajúca komplexný odborný pohľad na biologické základy ich správania je skôr vzácnosťou. Záujemcov o túto problematiku preto určite poteší publikácia Etologie: mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů, ktorá sa do predaja dostala začiatkom tohto leta.
Za zrodom impozantného 667-stranového knižného diela vydavateľstva Academia stoja popredné osobnosti českej etológie. Pod editorskou taktovkou Mareka Špinku, Jana Havlíčka, Ivety Štolhoferovej a Daniela Fryntu sa celkovo 41 autorov (vrátane samotných editorov) zhostilo neľahkej úlohy – umožniť čitateľovi vnímať správanie z viacerých uhlov pohľadu tak, ako to navrhoval jeden z otcov súčasnej etológie a nositeľ Nobelovej ceny Nikolaas Tinbergen. V súlade s ním odporúčanými štyrmi rovinami výskumu správania je teda aj text samotnej publikácie po obsahovej stránke členený na časti venujúce sa mechanizmom, ontogenéze, funkcii a evolúcii správania.
Časť Mechanizmy správania je venovaná procesom, ktoré sa podieľajú na riadení správania. Čitateľ sa v nej dozvie o riadení na úrovni nervového a hormonálneho systému, o percepcii, kognícii, učení a pamäti, o afektívnych stavoch a motivácii, o správaní v priestore a čase, orientácii a migrácii či o komunikácii a skupinovom správaní.
Časť Ontogenéza správania sa sústreďuje na zmeny správania, ku ktorým prichádza v priebehu života jedinca a poskytuje možnosť pochopiť úlohu genetických a epigenetických mechanizmov, vznik individuálnych rozdielov, personalitu a rôzne životné stratégie.
Časť Funkcie správania približuje selekčné procesy stojace za vznikom určitých typov správania, pričom bližšia pozornosť je venovaná úspešnému prežitiu, výberu vhodného partnera, splodeniu potomkov, ich výchove a vzájomnej spolupráci a súpereniu.
Časť Evolúcia správania sa venuje evolučným aspektom vzniku vybraných foriem správania a približuje fylogenézu nervovej sústavy vo vzťahu k správaniu, evolúciu sociálnych systémov a eusocialitu.
Okrem týchto tinbergenovsky ladených častí je súčasťou knihy aj časť venovaná histórii vied o správaní (vrátane pohľadu na etológiu v Česku a na Slovensku), ktorá môže čitateľovi pomôcť lepšie pochopiť určité súvislosti rozoberané v ďalších častiach textu. Záverečná časť publikácie je venovaná aplikácii etologických poznatkov na rôzne oblasti nášho života, či už ide o ochranu biodiverzity, boj s invazívnymi druhmi, zabezpečenie welfare zvierat chovaných človekom alebo etický prístup k laboratórnym zvieratám ako modelovým organizmom.
Na začiatku jednotlivých častí nájdeme úvodnú kapitolu uvádzajúcu čitateľa do problematiky. Posledná kapitola mu zasa prostredníctvom informácií zo života zvolenej skupiny živočíchov pripomína, že na vytvorenie uceleného obrazu o správaní len jeden uhol pohľadu nestačí. Keďže sú jednotlivé kapitoly doslova nabité množstvom informácií, je na ich konci prehľadné zhrnutie najdôležitejších poznatkov a odkazy na zdroje umožňujúce detailnejší pohľad na prezentovanú problematiku.
Celý text je postavený – a inak by to v etologickej literatúre ani nešlo – na množstve príkladov správania sa konkrétnych zástupcov živočíšnej ríše a na informáciách z renomovaných vedeckých štúdií. Neoddeliteľnou súčasťou publikácie sú úžasné celostránkové ilustrácie Jana Hošeka a sprievodné ilustrácie Pavla Procházku. Text dopĺňajú aj fotografie, schémy experimentov, tabuľky a grafy.
Hoci je už na prvý pohľad jasné, že knihu nezhltnete za jeden večer a má skôr charakter učebnice, netreba sa jej rozsahu a ani odbornejšie ladeného obsahu zľaknúť. Vďaka hyperlinkom v podobe odkazov v texte sa totiž môžete pri čítaní zamerať len na určitý problém, ktorý vás momentálne zaujal, a k ostatným informáciám sa môžete vrátiť neskôr. Aj vzhľadom na tento prístup je teda vhodnou publikáciou nielen pre študentov či odborníkov venujúcich sa štúdiu správania a ľudí profesionálne prichádzajúcich do kontaktu so zvieratami, ale aj pre laickú verejnosť so záujmom o etológiu.
Kniha nadväzuje na publikáciu Zdeňka Veselovského Etologie: biologie chování zvířat (2005) a aj samotní autori – medzi ktorými nájdeme aj jeho žiakov – si uvedomujú, že vyrovnať sa tak vysoko nastavenej latke nie je jednoduché. Podľa mňa to však bravúrne zvládli a ich publikačné dieťa je niečím, na čo môžu byť oprávnene hrdí. Podarilo sa im zachytiť neuveriteľnú dynamiku rozvoja etológie, ku ktorému prišlo v období od vydania spomínaného diela, a ja ako človek dlhodobo sa venujúci štúdiu správania živočíchov a vysokoškolský pedagóg prednášajúci o správaní môžem jej prečítanie každému len a len vrelo odporučiť. Cez pochopenie správania našich blízkych či vzdialených zvieracích príbuzných totiž dokážeme lepšie pochopiť aj správanie zástupcov vlastného druhu, a to rozhodne nie je nikomu na škodu.
Kniha vyšla v roku 2024 vo vydavateľstve Academia.
Lucia Kršková
Katedra živočíšnej fyziológie a etológie
Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave
Ak nám do 31. októbra 2024 pošlete odpoveď na otázku:
Čo je etológia a kto je zakladateľom modernej etológie?
zaradíme vás do žrebovania o knihu Mareka Špinku, Jana Havlíčka, Ivety Štolhoferovej a Daniela Fryntu: Etologie: mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů, ktorá vyšla vo vydavateľstve Academia.
Svoje odpovede posielajte na adresu redakcie: odpovednik@quark.sk alebo Quark, Staré grunty 52, 841 04 Bratislava 4.