Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci s European XFEL, GmbH v Hamburgu a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR, organizujú pre záujemcov z radov slovenskej vedeckej komunity 5. ročník medzinárodnej „School of XFEL and Synchrotron Radiation Users – SFEL2018“ (Školy užívateľov XFEL a synchrotrónového žiarenia).
5. ročník medzinárodnej školy SFEL2018 sa bude konať od 26. do 31. 5. 2018 v Liptovskom Jáne, v hoteli Sorea Máj. Na podujatí bude osobne prítomný predseda rady riaditeľov XFEL Robert Feidenhans‘l ako aj vedecký riaditeľ XFEL Serguei Molodtsov.
Organizátori evidujú už tradične viac ako 80 účastníkov. Vďaka finančnej podpore zo strany European XFEL, GmbH sa na podujatí zúčastnia študenti, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Bohaté zastúpenie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov bude mať aj Slovenská akadémia vied, predovšetkým Ústav materiálového výskumu SAV v Košiciach, Ústav experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, Fyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave, Ústav molekulárnej biológie SAV v Bratislave. Po prvýkrát organizátori podporia účasť zahraničných doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov najmä z Česka, Maďarska, Poľska, Ruska a ďalších krajín s cieľom zintenzívniť spoluprácu na príprave a realizácii spoločných projektov.
„Je šťastím pre slovenskú vedeckú komunitu, že vďaka podpore zo strany vlády SR a MŠVVaŠ sa Slovensku otvorila skvelá príležitosť podieľať sa na výstavbe XFEL a zároveň sa pripraviť na jeho využívanie. Vedecká škola SFEL má významné miesto pri formovaní vedeckej komunity, ktorá má ambície byť súčasťou medzinárodných tímov podieľajúcich sa na riešení prioritných tém EÚ.“ zhodnotil rektor UPJŠ v Košiciach a predseda organizačného výboru SFEL2018 prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.
Slovenská republika má v European XFEL, GmbH významné postavenie akcionára a spoľahlivého partnera. Zámerom SFEL2018 je jednak informovať slovenskú vedeckú komunitu o najnovšom stave najvýkonnejšieho röntgenového lasera na svete XFEL, ktorý bol uvedený do prevádzky začiatkom septembra minulého roka v Hamburgu. Nemenej podstatným cieľom je posilniť personálne prepojenie slovenskej vedeckej a výskumnej komunity s medzinárodnými vedeckými tímami, ktoré využívajú a budú využívať zariadenie XFEL, ako aj synchrotrónové zariadenia ESRF Grenoble, DESY Hamburg, a zdroj neutrónov ILL v Grenoble. Projekt SFEL2018 má ambíciu byť účinným nástrojom na podporu transferu poznatkov pri výchove mladých výskumných pracovníkov a univerzitných študentov.
Program SFEL2018 bude oproti minulosti viac zameraný na oboznámenie sa účastníkov s vybranými experimentálnymi technikami, ktoré využívajú zariadenia ako XFEL, zároveň ale aj zdroje synchrotrónového žiarenia. Zvýšená pozornosť bude venovaná biologickým a materiálovým aplikáciám. Prenos skúseností a poznatkov od renomovaných zahraničných aj domácich pozvaných expertov na účastníkov SFEL2018 bude realizovaný formou pozvaných plenárnych prednášok, kratších ústnych referátov a príspevkov vo forme posterov. Medzi významný aspekt programu SFEL2018 budú patriť diskusie okolo okrúhleho stola, ktoré budú orientované na možnosti zintenzívnenia spolupráce medzi výskumnými tímami zo Slovenska a zo zahraničia. Okrem toho organizátori vytvorili priestor aj na prezentáciu výsledkov doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov získaných na synchrotrónových a neutrónových zdrojoch žiarenia. Najlepšie príspevky budú ocenené odbornou komisiou.
Viac informácií nájdete na stránke: http://sfel.sk