Európska digitálna knižnica

Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) je spoluriešiteľom medzinárodného projektu EODOPEN, na ktorom participuje 11 európskych krajín. Hlavným cieľom projektu bolo sprístupnenie 15-tisíc digitálne nedostupných diel 20. a 21. storočia pre širokú verejnosť a zlepšenie dostupnosti európskeho kultúrneho dedičstva.

Spoločnosť naprieč celou Európou čelí náročnej výzve elektronicky sprístupniť literatúru z 20. a 21. storočia, ktorá sa už komerčne nepredáva. Tieto obchodne nedostupné diela na slovenskom internete nenájdete, sú prístupné len fyzicky, a to v knižniciach alebo antikvariátoch. Projektu, ktorý bude 31. októbra 2024 oficiálne ukončený, sa métu sprístupnenia 15-tisíc digitálne nedostupných diel podarilo naplniť nad stanovený rámec. Digitalizované knihy sú sprístupnené verejnosti nielen prostredníctvom digitálnych knižníc jednotlivých projektových partnerov, ale aj spoločného portálu, ktorý bol vytvorený počas realizácie projektu. Nachádzajú sa na ňom publikácie z 11 krajín Európskej únie.
Digitalizované knihy sú zároveň sprístupnené v rôznych formátoch s dôrazom na zabezpečenie bezproblémového prístupu pre používateľov mobilných zariadení a zrakovo znevýhodnených. Jednou z nových funkcií je aj možnosť zvukového prehratia jednotlivých stránok knihy. Ambíciou projektu bolo zlepšiť súčasné technologické riešenia, procesy a postup práce prostredníctvom školení pre knižnice a knihovníkov, ako aj podieľať sa na vzdelávaní odborných kapacít knižníc, pamäťových a fondových inštitúcií prostredníctvom školení ohľadom autorských práv. Na hlavnej stránke projektu sú k dispozícii viaceré textové publikácie, návody, odporúčania a iné výstupy jednotlivých pracovných skupín.
Tohtoročnou novinkou je integrácia nového nástroja s použitím umelej inteligencie do digitálnej knižnice EODOPEN (eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens). Čitateľom tento nástroj umožní napríklad automatický preklad stránky publikácie z cudzieho jazyka, vytvorenie krátkej sumarizácie stránky s cieľom lepšie porozumieť textu a tiež audiopreklad do vybraného jazyka. Stačí jedno kliknutie a knihu v nemeckom jazyku môžete počúvať v slovenčine.
Okrem spoločnej európskej digitálnej knižnice sú publikácie zo Slovenska, ktoré boli digitalizované v rámci projektu EODOPEN, prístupné aj v digitálnej knižnici CVTI SR. Do vzniku slovenskej zbierky projektu sa zapojili mnohé významné vedecké, vzdelávacie a kultúrne inštitúcie z celého Slovenska.

V bohatej zbierke EODOPEN si každý čitateľ nájde témy a oblasti, ktoré ho zaujímajú – od prírodných a aplikovaných vied až po beletriu a voľnočasovú literatúru. Na inšpiráciu vám odporúčame tri zaujímavé tituly z našej knižnice:

Drevené kostolíky pre svoje neopakovateľné čaro patria medzi vyhľadávané kultúrne pamiatky. Niet divu, že sa stali inšpiráciou aj pre umelcov. Český maliar a grafik Karel Toman zachytil ich krásu na súbore obrazov a namaľoval rôzne motívy na najvýchodnejšom cípe vtedajšieho Československa, na Podkarpatskej Rusi.
tinyurl.com/Drevenekostoliky

 

Osobnosť Pavla Dobšinského je pevne spätá so zbieraním, vydávaním a redigovaním slovenskej ľudovej rozprávky, začo si zaslúžil pevné a nezastupiteľné miesto v dejinách slovenskej folkloristiky. Poznáte však jeho vlastný príbeh? Monografia ponúka pohľad na jednu z kľúčových osobností slovenskej kultúry 19. storočia. Nezameriava sa len na jeho život a dielo, ale aj na postavenie v kontexte bádania o ľudovej slovesnosti.
tinyurl.com/Zakliatahora

Publikácia poskytuje základný prehľad z oblasti dejín pedagogického myslenia v širšom kontexte. Mapuje obdobie staroveku, geograficky sa zameriava na oblasť Stredomoria, Blízky východ, Indiu a Čínu. Zachytáva aj kultúry mimo tohto geografického rámca, ktoré sa rozvíjali paralelne. Ide o teoretickú rekonštrukciu pedagogickej minulosti, prostredníctvom ktorej sleduje históriu výchovy a vzdelávania.
tinyurl.com/Dejinypedagogickehomyslenia

 

Viac informácií o projekte nájdete na eodopen.eu a nvk.cvtisr.sk/projekty/eodopen.
Digitálnu knižnicu projektu EODOPEN nájdete na diglib.eodopen.eu a slovenskú zbierku zdigitalizovanú v CVTI SR na ekniznice.cvtisr.sk.

Vedecká knižnica CVTI SR

 

 

 

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.