Familiárna exkluzivita

Hotel je zvláštne zariadenie. Väčšina ľudí v ňom očakáva istotu, že veci budú fungovať približne tak, ako sú navyknutí, aby sa predišlo nedorozumeniam a nepríjemným prekvapeniam. Zároveň však väčšina očakáva niečo aspoň trochu exkluzívne.

Carlton v Cannes, foto Pixabay

Keď už nie základné vybavenie, tak aspoň exkluzívnu polohu alebo doplnky, ktoré sa vymykajú každodennosti. Hotely sa zmenili z miest prvej pomoci pre pútnikov na cestách za nevšednosťou na miesta, ktoré sú nevšedné samy osebe.

Tatami a wi-fi

Na úpätí pohoria Akaishi uprostred ostrova Honšú možno nájsť niekoľkoposchodovú budovu v tradičnom japonskom štýle, ktorá harmonizuje s okolitou prírodou. Na pohľad nenápadný hotel s 37 izbami s tradičnými japonskými prvkami, ako sú tatami, futony a kakejiku a personálom v tradičných dvojdielnych kimonách – zároveň však s wi-fi a inými modernými vymoženosťami – poskytuje hosťom pobyt v horských kúpeľoch s horúcimi prameňmi bohatými na minerály, ktoré zároveň slúžia aj na vykurovanie.
Skutočnú výnimočnosť však nezachytí turistický fotoaparát: hotel Nishiyama Onsen Keiunkan bol založený v roku 705 nášho letopočtu a nepretržite funguje celých 1 320 rokov. Tradičný japonský hostinec rjókan založil syn pobočníka 38. japonského cisára Tenjiho Fujiwara Mahito. Až do roku 2017 hotel prevádzkovalo 52 generácií jednej rodiny – v roku 2017 sa stal správcom dlhoročný zamestnanec hotela, pretože v rodine sa nenašiel nikto ochotný prevziať podnik. Pravdaže, budova už prešla mnohými renováciami, vzhľadom na niekoľko požiarov, zosuvov skál z priľahlého horského svahu a dokonca tajfún, ktoré hotel v priebehu času postihli.

Pohostinnosť ako inštitúcia

Hotel Nishiyama Onsen Keiunkan v roku 2020, foto wikipédia/Boltor, CC BY-SA 4.0

Hotel Nishiyama Onsen Keiunkan je nielen bezkonkurenčne najdlhšie fungujúcim hotelom na svete. Je tiež druhou najstaršou firmou na svete, ktorá funguje nepretržite od svojho založenia (najstaršou je japonská spoločnosť Kongō Gumi na stavbu budhistických chrámov založená v roku 578). Nishiyama Onsen Keiunkan je dôkazom toho, že hotely patria medzi veľmi staré zariadenia, a zároveň, že hotelový biznis uctieva tradície aspoň tak ako inovácie.
Hoci všetky kultúry majú svoje pravidlá osobnej pohostinnosti a starostlivosti o pocestných (príslovečná prázdna stolička pristavená k stolu pre prípadného náhodného návštevníka), ľudia oddávna budovali aj zariadenia, kde mohla byť pohostinnosť komercionalizovaná. Starovekí Rimania budovali ubytovania pre hostí termálnych kúpeľov alebo pre vládnych úradníkov cestujúcich po ríši. Blízkovýchodné karavanseraily ponúkali oddych pre obchodné karavány pozdĺž nekonečných starovekých diaľnic. V stredoveku začali útočisko cestujúcim (zvlášť pútnikom) poskytovať kláštory a opátstva, ktoré vznikali často na relatívne odľahlých miestach. Nezriedka boli takéto zariadenia spojené aj s nemocnicami, kde sa starali o chorých a zranených. Ubytovacie stanice pre cestujúcich a kuriérov stavali aj na Ďalekom východe.

Olde Bell v anglickom meste Hurley, foto wikipédia/Miranda Hodgson, CC BY-SA 2.0

Oddych na púti

Prvé hostince ešte neponúkali stravovanie. Zväčša išlo o jednoduché budovy s dvorom a stajňou, kde bolo možné vymeniť unavené kone za oddýchnuté a kde mohli cestujúci prespať. Takéto útočiská masovo vznikali v Európe v časoch križiackych vojen, keď sa cestovanie stávalo čoraz nebezpečnejším a keď sa cez kontinent valili zástupy pútnikov a križiakov smerujúcich na východ a späť.
V anglickom meste Hurley z tých čias doteraz funguje hotel Starý zvon (Olde Bell), ktorý okolo roku 1135 založili mnísi tamojšieho benediktínskeho kláštora. Hotel so 48 izbami je pomenovaný po zvone, ktorý sa pôvodne používal na to, aby mnísi vedeli, že do Hurley prišiel dôležitý návštevník a potreboval sa ubytovať. Počas svojej dlhej histórie The Olde Bell hostil rôzne významné osobnosti vrátane Winstona Churchilla a Dwighta D. Eisenhowera či herecké hviezdy Elizabeth Taylorovú a Richarda Burtona.
Podobný bývalý kláštorný penzión z roku 1323 možno nájsť (a navštíviť) vo švajčiarskom Interlakene. V nemeckom Soeste zasa do súčasnosti slúži hotel Pilgrimhaus, ktorý bol založený mestskou radou v roku 1304 pre pútnikov na ceste do španielskeho Santiaga de Compostela. V 18. storočí sa súčasťou Pilgrimhausu stali aj malý pivovar a pálenica.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 7/2024. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

R