Mnohé krajiny začínajú mať problémy s tým, kde nájsť rozsiahle voľné plochy na inštalovanie solárnych elektrární. Jedno riešenie našli v Kalifornii.
Fotovoltické články sa v mnohých krajinách stávajú významným ekologickým a obnoviteľným zdrojom elektrickej energie. Nie všetci súhlasia s umiestňovaním solárnych elektrární na veľké rovinaté plochy, netienené stromami či zástavbou. Tieto plochy by sa však dali využiť napríklad na pestovanie poľnohospodárskych plodín. S relatívne jednoduchým a lacným riešením umiestnenia solárnych článkov prišli vodohospodári v Kalifornii.
Zavlažovaná poľnohospodárska pôda na území Kalifornie produkuje väčšinu potravín (v hodnotovom vyjadrení) pre obyvateľov USA. Kalifornské zavlažovacie kanály majú celkovú dĺžku asi 6 400 kilometrov, pričom väčšina z nich je priamočiara, čo umožnilo vznik nápadu prekryť tieto kanály (nie úplne) plynulou sústavou fotovoltických panelov. Odborníci vypočítali, že takáto sústava solárnych článkov by mohla v slnkom zaliatej Kalifornii generovať až 13 GW elektrickej energie.
Originálny návrh prekrytia kanálov sa rozhodla v rámci projektu Nexus vyskúšať na dvoch segmentoch kanálov spoločnosť Turlock Irrigation District. Ide o komunitou vlastnenú neziskovú organizáciu, ktorá od roku 1887 dodáva do centrálnej Kalifornie vodu a elektrickú energiu. Spoločnosť dostala od štátu grant 20 miliónov dolárov na odskúšanie projektu čiastočného prekrytia kanálov solárnymi panelmi. Medzi hlavné výhody takéhoto prekrytia patrí najmä to, že články nezaberú žiadne poľnohospodársky využiteľné plochy, ale aj to, že na uloženie panelov nebudú potrebné žiadne pevné konštrukcie. Vedľajším efektom by malo byť zlepšenie kvality vody a zníženie jej odparovania. Minimalizovať by sa mal aj výskyt vodného kvetu vo vode.
Nech už budú výsledky projektu Nexus akékoľvek, jedno je isté – v našej hornatej krajine by sa našlo len málo rovinatých zavlažovacích kanálov vhodných na prekrytie solárnymi článkami.
RM, ilustračné foto Pixabay